Arı sütünün kurutularak depolanması sırasında bazı kimyasal değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 10255
  2. Yazar: ASİYE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
- 43 - 7. ÖZET Ankara ili Kazan ilçesi yöresinden temin edilen arı sütü nün değişik koşullarda ve kompozisyonlarda depolanması sırasında bazı kimyasal değişimlerin incelendiği bu çalışmada, arı sütü örnekleri 3 değişik depolama koşulunda bekletilmiştir. Oda sıcaklığında karanlıkta, buzdolabı alt rafında ('v +4°C) ve buzdolabı buzluğunda ( »\» - 5°C) depolanan taze, liyofilize, bal ile karışık ve katkılı liyofilize arı sütü örneklerinde 7., 8., 9. ve 10. aylarda 1 aylık periyod- larla 10-hidroksi- 6 -2-dekenoik asit (HO- (CH2 )?-CH=CH- COOH; HDA) ve suda çözünen bazı vitaminlerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca taze arı sütü ve arı sütü ile karıştırılan krista- lize çiçek balının kalitesini belirlemek amacıyla“Manual for Examination of Royal Jelly”ile TS 6866 No'lu“An sütü standardı”ve TS 3038 No'lu“Bal Standardı”na göre gerekli analizler yapılmış ve arı sütü ile kristalize çiçek balının ilgili standartlara uygun olduğu saptanmış tır. Arı sütü örneklerinde gaz-sıvı kromatografisi ile teşhis edilen HDA' in zamanla değişimi incelenmiştir. Buna göre 10 aylık depolamadan sonra taze arı sütünde oda atmosfe rinde depolamada % 69, buzdolabı alt rafında % 85, ve buzdolabı buzluğunda ise % 83'lük azalma gözlenmiştir. Taze arı sütü için HDA miktarlarındaki en fazla azalmanın oda atmosferinde depolanan örneklerde olduğu görülmektedir. Liyofilize arı sütünde HDA miktarındaki azalış oda atmos ferinde % 73, buzdolabı alt rafında % 71 ve buzdolabı buzluğunda % 82 olarak tespit edilmiştir. Taze arı sütü örneklerinde olduğu gibi liyofilize arı sütü örneklerinde49 - de HDA miktarındaki azalış oda atmosferinde depolanan örneklerde en yüksek düzeydedir. Bal ile karışık arı sütü örneklerinde HDA miktarındaki azalış hızı oda atmosfe rinde % 84, buzdolabı alt rafında % 78 ve buzdolabı buzlu ğunda % 50' dir. Buna göre bal ile karışık arı sütü örneklerinde HDA miktarındaki azalış hızı buzdolabı buzluğunda depolanan örneklerde en düşük düzeydedir. Katkılı liyofilize arı sütü örneklerinde ise, 10 aylık depolamadan sonra oda atmosferinde % 78, buzdolabı alt rafında % 67 ve buzdolabı buzluğunda % 57'lik bir azalış gözlenmiştir. Görüldüğü gibi oda atmosferinde depolanan arı sütü örneklerinin HOA miktarındaki azalış hızı buzdolabı alt rafı ve buzdolabı buzluğunda depolanan örneklere göre daha yüksektir. Çalışmada kullanılan çeşitli kompozisyonlardaki arı sütü örneklerinde, aylara göre HDA miktarındaki azalış Tablo. 12 de görülmektedir. Sonuç olarak HDA miktarındaki azalmanın oda atmosferinde depolanan örneklerde en fazla, buzdolabı buzluğunda depo lanan örneklerde ise en düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca yüksek basınç sıvı kromatografisi ile riboflavin, nikotinik asit, nikotinamid, pridoksin ve folik asit gibi suda çözünen bazı vitaminler analiz edilerek zaman içer sindeki değişimleri incelenmiştir (Tablo. 13, 14, 15, 18 ve 17). Değişik kompozisyonlardaki arı sütü örneklerinde 10 aylık depolamadan sonra vitaminlerdeki azalış hızı oda atmos ferinde depolanan örneklerde en fazla, buzdolabı buzluğun da depolanan örneklerde en düşük düzeydedir, özellikle buzdolabı buzluğunda depolanan bal ile karışık arı sütü örneklerinin riboflavin, nikotinik asit, nikotinamid, pridoksin miktarlarındaki azalma taze ve liyofilize arı sütü örneklerine göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
- 50 8. SUMVKRV In this study, the various chemical changes of the royal jelly obtained from Ankara's Kazan region and stored at different conditions and compositions were examined. Samples of royal jelly were stored at 3 different condi- t i ons. The analysis of royal jelly were carried out at room temperature and dark, at lower shelves of refrigerator ( *\» + 4 C) and at the freezer of refrigerator ( ^ - 5°C). Fresh,, lyophilized, honey-mixed and lyophi 1 i zed-wi th additives royal jelly samples were analyzed for 10-hydroxy- 6 -2-decenoic acid and some water-soluble vitamins, at the 7th, 8th, 9th and 10th months with one month's period. In order to determine the quality of fresh royal jelly and the crystallized flower honey mixed with royal jelly,“manual for Examination of Royal Jelly”and Turkish standard number 6886 for royal jelly standard and Turkish standard number 3036 for honey, the necessary analysis were carried out and royal jelly and crystallized flower honey were found to be appropriate to these standards. At royal jelly samples, HDA identified with gas-liquid chromatography were observed for their changes with time. According to this, after 10 months of storage period for fresh royal jelly at room atmosphere nature 69 %, for the one at lower shelves of refrigerator 85 % and at the freezer 63 % decrease were observed. For fresh royal jelly, the decrease in the amount of HDA was the most for the samples stored at room atmosphere. For lyophilized royal jelly, decrease in the amount of HDA was 78 % at room atmosphere, 71 % at the lower shelves of refrige rator and 62 % at the freezer of refrigerator. Decrease in the amount of HDA lyophilized royal jelly samples was- 51 - the most for these stored at room atmosphere like it was for the fresh royal jelly samples. For the honey-mixed royal jelly samples, decrease in the amount of HDA was 84 % at room atmosphere, 78 % at the lower shelves of refrigerator, and 50 % at the freezer of refrigerator. According to this, for the honey-mixed royal jelly samples, decrease in the amount of HDA. was the lowest for those stored at the freezer of refrigera tor. For lyophilized royal jelly samples with additives, after 10 months of storage period the decrease was 78 % at room atmosphere, 87 % at the lower shelves of refrige rator and 57 % at the freezer of the refrigerator. As it's seen, for the royal jelly samples stored at room atmosp here, decrease in the amount of HDA was higher than those stored at lower shelves of and freezer of refrigerator Royal Jelly samples with various compositions were utili zed in this study and monthly decrease in the amount of HDA was given in Table 12. As a result, decrease in the amount of HDA was the most for the samples stored at room atmosphere and was the lowest for the ones of the freezer. Besides these, some water soluble vitamins like riboflavin, nicotinic acid, nicotinamid pyrodoxin and folic acid were analyzed with high pressure liquid chromatography for their changes in time (Table; 13, 14, 15, 16, 17). Royal jelly samples with various compositions were stored 10 months and then examined for their decrease in the amount of their vitamins. The rate of decrease was the most for the samples stored at room atmosphere and the lowest for the ones stored at the freezer of refrigerator. Especially, for honey-mixed royal jelly samples stored at the freezer of refrigerator the decreases in the amounts of riboflavin, nicotinic acid, pyrodoxin were lower than the fresh and lyophilized royal jelly samples.