Karın içi basınç artışının kardiyak, renal ve solunum sistemleri üzerine etkisi
The effect of the increase in intraabdominal pressure on the cardiac, renal and respiratory systems
- Tez No: 102901
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ HAYDAR ALPARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Karın içi basınç artışının kardiyak, renal ve solunum sistemleri üzerine etkisi Karın içi basınç artışının kardiyak, renal ve solunum sistemleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar incelendi. Hastaların klinik ve demografik özellikleri kaydedildikten sonra karın içi basınçları, mesane basmç ölçümü yöntemi ile ölçüldü. Basmç düzeyi 10 mmHg üzerinde olan 79 hasta basmç düzeylerine göre 4 grupta incelendi. Karın içi basmç düzeyi arttıkça, hastaların tansiyonlarında düşme, nabız ve santral venöz basınçta artma, kan gazlan ve renal fonksiyonlarda bozulma saptandı. Bu değişikliklerin grade 3 ve 4'teki hastalarda daha belirgin olduğu, birlikte ek hastalığı olanlarda, organ fonksiyonlarının daha erken bozulduğu tesbit edildi. Abdominal kompartman sendromu gelişmiş grade3 ve 4 hastalarda yapılan acil cerrahi müdaheleye rağmen mortalite yüksek bulundu. Bizim çalışmamızın sonuçlan; akut karın içi basmç artımının santral venöz basmç, nabız, tansiyon arteriyel, kan gazlan ve renal parametrelerdeki bozulma ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Anahtar sözcükler; Abdominal hipertansiyon, mesane basıncı, mortalite, vital bulgular. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of the increase in intraabdominal pressure on the cardiac, renal and respiratory systems. In order to evaluate the effect of the increase in intraabdominal pressure on the cardiac, renal and respiratory systems, we studied the patients in the intensive care unit of surgery department. After the clinical and demographical charactheristics of patients were recorded, the intraabdominal pressure of the patients were recorded by method of bladder pressure measurament. Seventy nine patients whose pressure level is higher than 10 mmHg were evaluated in four groups according the their pressure levels. As the intraabdominal pressure increased, we found that there were a decrease in arterial blood pressure, an increase in central venous pressure and pulse rate, and an impairement in arterial blood gases and renal functions. These alteretions were found significiantly more obvious in grade 3 and 4 patients especially in patients with comorbid diseases. In grade 3 and 4 patients with abdominal compartment syndrome the mortality rate was found higher, although these patients had emergency operations. In this study, we found that there were associations between the acutely increase in intraabdominal pressure and central venos pressure, pulse rate, arterial blood pressure, arterial blood gases and renal parameters. Key words; Abdominal hypertension, bladder pressure, mortality, vital parameters.