Ultrasonografi ile ölçülen akromiyohumeral mesafe ve supraspinatus tendon kalınlığı ile rotator kaf patolojileri, ağrı ve fonksiyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between acromiohumeral distance and supraspinatus tendon thickness measured by ultrasonography and rotator caf pathologies, pain and function
  1. Tez No: 784144
  2. Yazar: BURAK TAYYİP DEDE
  3. Danışmanlar: UZMAN YASEMİN PEKİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Omuz ağrısı yaygın görülen muskuloskeletal bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısının en sık nedeni supraspinatus tendon (SST) patolojileridir. Biz de çalışmamızda SST patolojilerinde Akromiyohumeral Mesafe (AHM) ve SST kalınlıkları arasındaki farkı ve bu ölçümlerin ağrı ve fonksiyonla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine omuz ağrısı şikayeti ile başvuran dahil edilme kriterlerine uyan 111 hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu katıldı. Katılıcıların demografik verileri (yaş, cinsiyet, ağrılı omuz (dominant, non dominant), boy, kilo, vücut kitle indeksi, ağrı süresi) kaydedildi. Hastalar, Ultrasonografi (USG) muayenelerine göre yırtık olmayan tendinopati, parsiyel yırtık ve tam kat yırtık olarak 3 grupta incelendi. Katılımcıların AHM ve SST kalınlıkları ölçüldü. Hastaların ağrı ve fonksiyonel durumu Vizüel Analog Skala (VAS), Quick The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (QDASH) ve Basit Omuz Testi (BOT) ile değerlendirildi. Bulgular: Tendinopati grubunda AHM değeri diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksekti. Tam kat yırtık grubunda AHM değeri diğer gruplardan anlamlı olarak daha düşüktü. Parsiyel yırtık grubu ile kontrol grup arasında AHM değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Parsiyel yırtık grubunda SST Kalınlık değeri tendinopati grubundan anlamlı olarak daha düşüktü; ancak kontrol grubuyla arasında fark yoktu. QD skorlarında tendinopati , parsiyel yırtık ve tam kat yırtık gruplarında anlamlı fark saptanmamıştır. Tendinopati grubunda BOT değeri parsiyel yırtık grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Tam kat yırtık grubunda BOT değeri parsiyel yırtık ve tendinopati grubundan anlamlı farklılık göstermemiştir. SST kalınlığı ve BOT arasında negatif yönlü; SST kalınlığı ve QDASH arasında pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. Sonuç: Çalışma verileri göz önüne alındığında; tendinopati, kısmi yırtık ve tam kat yırtık ve normal tendon gruplarında AHM ve SST kalınlıklarının anlamlı olarak farklı olduğunu bulduk. Bu farklılık tanı esnasında kolaylık sağlayabilir. Ayrıca SST kalınlığı ile fonksiyonel skorlama arasındaki ilişki de dikkat çekmekteydi.
Özet (Çeviri)
Aim: Shoulder pain is a common musculoskeletal disorder. The most common cause of shoulder pain is supraspinatus tendon (SST) pathologies. In our study, we aimed to evaluate the difference between Acromiyohumeral Distance (AHD) and SST thicknesses in SST pathologies and the relationship between these measurements and pain and function. Materials and Methods: 111 patients who met the inclusion criteria and applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of our hospital with the complaint of shoulder pain and 25 healthy control groups participated in the study. Demographic data of the participants (age, gender, painful shoulder (dominant, non-dominant), height, weight, body mass index, duration of pain) were recorded. According to ultrasonography (USG) examinations, the patients were examined in 3 groups as non-tear tendinopathy, partial tear and full-thickness tear. AHD and SST thicknesses of the participants were measured. Pain and functional status of the patients were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), Quick The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (QDASH) and Simple Shoulder Test (SST*). Results: AHM value was significantly higher in the tendinopathy group than in the other groups. AHM value was significantly lower in the full-thickness tear group than in the other groups. There was no statistically significant difference between the partial tear group and the control group in terms of AHD value. SST thickness value was significantly lower in the partial tear group than in the tendinopathy group; however, there was no difference between the control group. There was no significant difference in QD scores between tendinopathy, partial tear and full-thickness tear groups. The SST* value in the tendinopathy group was significantly lower than the partial tear group. SST* value in the full-thickness tear group did not differ significantly from the partial tear and tendinopathy group. There was a negative correlation between SST thickness and SST*; a positive correlation between SST thickness and QDASH. Conclusion: Considering the study data; We found that the AHM and SST thicknesses were significantly different in tendinopathy, partial tear and full-thickness tear and normal tendon groups. This difference may provide convenience during diagnosis. In addition, the relationship between SST thickness and functional scoring was remarkable.