Nervus optıcusta yaşa bağlı yapısal değişikliklerin morfometrik, immünohistokimyasal ve ince yapı düzeyinde incelenmesi.
Morphometric, immunohistochemical and ultrastructural examination of age-related structural alterations in optic nerve.
- Tez No: 225526
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇALGÜNER, DOÇ. DR. MELTEM BAHÇELİOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Anatomi, Geriatri, Morfoloji, Anatomy, Geriatrics, Morphology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
N.opticus'un yaşla ilişkili değişimleri, yenidoğan (4 günlük), puberte öncesi (5 haftalık), puberte (7 haftalık), genç (3 aylık), erişkin (1 yaş) ve yaşlı (2 yaş) Wistar Albino ratları değerlendirildi. Farklı yaş gruplarından hayvanların n.opticus'ları, immünohistokimyasal, elektron mikroskobik ve morfometrik olarak incelendi. Tüm morfolojik sonuçlara, önemli morfometrik verileri belirlemek için, sayısal imaj analizi ve istatistik analiz uygulandı. Elde ettiğimiz veriler ışığında yaşın ilerlemesi ile birlikte n.opticus'un çapında morfometrik olarak artış gözlenirken, yaş grupları arasında değişen akson sayısının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. İmmünohistokimyasal değerlendirmelerimizde yaşın ilerlemesi ile birlikte GFAP tutulumunun daha özgün olduğu izlenirken, NGF tutulumunun yenidoğanda zar düzeyinde iken, yaşın ilerlemesi ile birlikte hem hücresel hem de aksonal düzeyde olduğu görüldü. Elektron mikroskobik incelemelerde yaşlanmaya koşut miyelin kılıfın dejenere olduğu ve bu alanların bağ dokusu ile doldurulduğu saptandı. Sonuç olarak ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan görme kaybının sebeplerinden birisinin de, n.opticus'daki ileri dejeneratif değişikliklerin oluşmasına koşut olarak gerçekleştiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Age related optic nerve changes were evaluated in newborn (4 days old), prepubertal (5 weeks old), pubertal (7 weeks old), young (3 months old), adult (1 year old), and elder (2 years old) Wistar Albino rats. Optic nerves of animals of different age groups were analyzed immunohistochemically, electron microscopically and morphometrically. To determine significant morphometric data, numeric image analysis and statistical analysis were applied to all morphological results. In light of the data we obtained, while a morphometrically increase was observed in the diameter of optic nerve with growing age, changed axon numbers among the age groups were found to be statistically insignificant. In our immunohistochemical assessments, GFAP involvement was more specific with growing age, while NGF involvement was at membrane level in the newborn and was both at cellular and axonal levels parallel to growing age. In electron microscopic examinations, it was determined that myelin sheath was degenerated with aging and that these areas were filled with connective tissue. Consequently, it was concluded that one reasons of loss of vision that appeared with growing age resulted parallel to occurrence of further degenerative changes in optic nerve.