Bandırılmadan kurutulan çekirdeksiz üzümlerde değişik zamanlarda hasatın randıman ve kaliteye etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 10365
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
- 33 - GZET Bandırılmadan üzüm kurutma denemeleri 1989 yılında Beşikçioğlu kuruluşunun çiftliğinde yürütülmüştür. Denemeye ; sultani çekirdeksiz ve yuvarlak çekirdeksiz çeşitle rinin üzümleri alınmış ve hasat olgunluğuna göre çeşitli kuru madde grup larına ayrılarak kurutulmuştur. Her çeşitle 2 ayrı zamanda deneme yapıl mıştır. Üzümler 1. denemede 18 günde, 2. denemede 20 günde sergiden kaldı rılmıştır. Hasat olgunluğundaki kuru madde değeri arttıkça kuru üzüm randımanı da artmıştır. Sultani çekirdeksiz, yuvarlak çekirdeksiz 'e göre daha fazla randı man vermiştir. Arzu edilen koyu renk her iki çeşitte de artan hasat olgunluğuna paralel olarak artma eğilimi göstermiştir. SUMMARY Trials on drying grapes without any dipping were performed in 1989 at Beşikçioğlu farm. Grapes of Sultana Seedless and Round Seedless varieties are harvested, grouped according to their total soluble solids content and then dried. In bath varieties trials were repeated twice. In the first trial, drying was completed within 18 days where as in 2D days in the second trial. As the total soluble solids content at harvest increased the dried/ - fresh ratio increased. The ratio of Sultana was greater than that of the Round Seedless. Dark color which is a demanded characteristic increased as the maturity index at harvest increased.
Özet (Çeviri)