Fazlur Rahman'ın eğitim anlayışı
Fazlur Rahman's view on education
- Tez No: 103768
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Fazlur Rahman'ın genelde eğitim özelde de din eğitimi konusundaki görüşlerini tespit etmektir. Bu iki açıdan önemlidir: Birincisi, din eğitimi tarihi ve bilimine teorik düzeyde katkıda bulunabilmek; ikincisi de, pratik düzeyde, ortaya çıkan önerilerle uygulamalara katkıda bulunabilmek. Birinci bölüm, Fazlur Rahman'ın eğitim anlayışını tespit etmek için, onun fikirlerini“tanım ve hedefler”başlığı altında ele almaktadır. İkinci bölüm, onun geleneksel İslâmî eğitimle ilgili düşüncelerini sunmaktadır. Bu bölümde, Fazlur Rahman'ın öğretim programı ile ilgili eleştirel yaklaşımı, onun program anlayışını ortaya çıkarmada yardımcı olmuştur. Üçüncü bölümde de çağdaş İslâmî eğitime yönelik değerlendirmeleri yer almaktadır. Bu değerlendirmeler, iki önemli hususu içermektedir: İslâmî eğitimin çağdaşlaşmasını önleyen sebepler ve bunların çözümüne yönelik öneriler. Çalışma, tezin genel bir değerlendirmesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to examine Fazlur Rahman's views regarding education in a general sense but specially religious education. I have two important points to be considered. One of them is to make a theoretical contribution to the issue of religious education. The other one was to make another contribution to the practical problems by means of the proposals made by Fazlur Rahman. In the first chapter it was dealt with Rahman's thoughts regarding education under the heading of“the defination and aims of education.”In the second chapter I have presented his views of the traditional Islamic education which consist of critical analysis related to the curriculum. Here it was tried to understand his thoughts concerning the curriculum through this analysis. In the third chapter I have tried to demonstrate how he saw the situation of the modern Islamic education in Muslim societies. His analysis aims at understanding the reasons that hinder the modernization of islamic education and finding proper solutions for the theoretical and practical problems facing the Muslim societies.