The Synthesis and photochemical investigations of N-Aryl and N-Alkyl derivaties of naphthalene-1,4,5,8-tetracarboxydimide
Naftalen-1,4,5,8-tetrakarboksidiimidin N-Aril ve N-Alkil türevlerinin sentezleri ve fotokimyasal özelliklerinin incelemeleri
  1. Tez No: 103822
  2. Yazar: ŞULE ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada; fotosensitizör olarak kullanılan Naftalen- 1,4,5,8- tetrakarboksidiimidin N-Aril ve N-Alkil türevlerinin sentezlenmesi ve floresans kuantum verimlerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, naftalen 1,4,5,8-tetrakarboksilik -NjN'-fenil, a-naftil, o-klorofenil, izoamil, dehidroabiyetil diimidlerin, naftalen dianhidritten çıkılarak sentezleri yapılmıştır. Türevler kromatografik yöntemlerle saflaştınlmış ve spektroskopik yöntemler kullamlarak yapılan tayin edilmiştir. UV absorpsiyon ve emisyon spektrumlanndan faydalanılarak radiatif yanömürleri,xo, floresans yanömürleri,tf, floresans hız sabitleri,kf, singlet enerjileri,Es, ve floresans kuantum verimleri,
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, we have aimed to synthesize of N-Aryl and N-Alkyl derivatives of naphthalene- 1,4, 5, 8-tetracarboxydimide using as photosensitizers and to measure fluorescence quantum yields of them. In this purpose, we have succeeded to synthesize the N,N*-phenyl, o-chlorophenyl, a-napthyl, isoamyl, dehydroabietyl derivatives of napthalene 1,4,5,8- tetracarboxylic diimide from napthalene tetracarboxylic dianhydride The determination and the purification of synthesised derivatives were carried out by using chromatographic methods (thin layer chromatography and column chromatography). The structural identification of these compounds were analysed by using spectroscopic.methods (IR, XH NMR and 13C NMR). For determining of photophysical parameters of these derivatives were taken UV absorption and emission spectra. We have calculated their radiative lifetimes,-^, fluorescence lifetimes,if, fluorescence rate constants,kf, singlet energies,Es, fluorescence quantum yields, Of, from the UV absorption and emission spectra.