İlköğretimde olumlu sınıf çevresinin oluşturulmasında sınıf öğretmenlerinin ve öğrencilerinin rolü
The Roles of students and class-teachers on creating positive classroom environment in elementary education
- Tez No: 103846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı (a) 5.Sınıf öğrencilerinin olumlu sınıf çevresine ilişkin görüşleri, (b) bu görüşlerin cinsiyet ile ilişkileri, (c) 5. Sınıf öğretmenlerinin olumlu sınıf çevresi yaratıp yaratmadıklarına ilişkin görüşleri, (d) Bu görüşlerin cinsiyet, kıdem ve bitirmiş oldukları okul ile ilişkileri ve (e) 5.Sınıf öğrencilerinin sımf çevresine ilişkin görüşleri ile sımf öğretmenlerinin sımf çevresi görüşleri arasındaki ilişMlerinin neler olduğunu belirtmektedir. Araştırmaya izmir ilinde bulunan 50 resmi ilköğretim okulu, 250 sınıf öğretmeni ve 500 5. sınıf öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri öğretmene ve öğrenciye özgü olan iki ayrı“Sımf Çevresi Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizi sonucu elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. 5. Sımf öğrencileri sımf çevresini olumlu olarak değerlendirmektedirler. 2. 5. Sımf öğrencilerinin görüşleri cinsiyet değişkeni bakımından önemli farklılıklar göstermemektedir. 3. 5.Sınıf öğretmenlerinin olumlu sımf çevresine ilişkin görüşleri farklı alt boyutlarda farklı değerler göstermektedir. 4. Sınıf öğretmenlerinin görüşleri cinsiyet değişkeni bakımından anlamlı farklılıklar göstermektedir. Bayan öğretmenlerin görüşleri erkek öğretmenlerin görüşlerine göre daha olumludur. 5. Sımf öğretmenlerinin görüşleri kıdeme göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Kıdem arttıkça öğretmenlerin sımfa hakim olma, sınıfı yönetme gibi davranışları olumlu olarak artmaktadır. 6. Smıf öğretmenlerinin görüşleri bitirmiş oldukları okula göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Daha çok“Sertifika Programı”ndan mezun olanlarla“Diğer Bölümlef'den mezun olanlar arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır. ”Diğer Bölümler“den mezun olanların görüşleri ”Sertifika Programı"ndan mezun olanlara göre daha olumludur. 7. Sımf öğretmenlerinin görüşleriyle öğrenci görüşleri arasında bulunan fark anlamlıdır. Bu farka göre Öğretmen Kontrolü boyutunda öğrencilerin, kurallarda netlik, öğretmen desteği, derse yöneltme ve sımf içi ilişkiler boyutlanndaysa öğretmenlerin görüşlerinin daha olumlu olduğu saptanmıştır. il
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to make clear a) The opinions of the fifth class student about exiting or not of a positive classroom atmosphere b) The relations between the opinions and the sex. c) The opinions of 5. class (fifth class) teachers about exiting or not of a positive classroom atmosphore. d) The relations between these opinions and the sex, the seniority and the universities they have finished. e) The relations between fifth class students and the appropriate teachers opinions about the classroom atmosphere This research is based or 50 (fifty) elementary education schools, 250 (two hundred and fifty) guide teachers and 50 (fifty) fifth class students of the province of İzmir. The research data have been collected in two different“Classroom atmosphere scale”peculiar to the teachers and to the students. The basic results taken out from the data analysis are: 1) Fifth class students appraise differently in different subscales the positive classroom atmosphere. 2) The opinions of the fifth class students show important differences according to the sex. 3) Fifth class teachers appraise differently in different subscales the positive classroom atmosphere. 4) The opinions of guide teachers show important different as according to the sex. Femaje teacher's opinions are more positive than those of male ones. 5) The opinions of guide teachers show important differences according to the seniority, the greater the sonority is, the better teachers dominate and rule over their classes. 6) The opinions of guide teachers show differences according to the university they have finished. There are found many differences between the certificate program teachers and the others. The other teacher's opinions are more positive than the certificate program's ones. Ill