Hızlı tepki gerektiren çevre koşullarında şebeke organizasyonlarının uygulanabilirliği ve operasyona yönelik askeri yapı için bir model önerisi
The Applicability of network organizations in the environmental conditions that require quick reaction and suggest of a model for operational military structure
  1. Tez No: 103951
  2. Yazar: TACETTİN GÖKHAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FULYA SARVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, hızh karar vermeyi gerektiren çevre koşullarında gerekti tepki hızını sağlayabilmek maksadıyla önerilen şebeke organizasyon yapılarının diğer organizasyon yapılarına göre üstünlük ve sakıncalarını incelemek ve operasyona yönelik askeri yapılarda uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, ilk olarak organizasyonlarla ilgili temel kavramların tanımlan yapılmış, organizasyonel performans kavramları açıklanmış, organizasyon yapısı modelleri üzerinde durularak mevcut modellerin açıklaması yapılmış, organizasyon çevresi, mevcut çevrenin değişimi ve organizasyonun bu değişime uyum faaliyetleri incelenmiş, askeri organizasyon yapısı ve terör hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, organizasyonlarda hızın gerekliliği incelenmiş, çevreye hızh uyum sağlayan organizasyon yapılan üzerinde durulmuş, şebeke organizasyon yapılan, şebeke organizasyon yapılarının temel özellikleri, yapısının unsurlan yarar ve sorunlan şebeke organizasyon çeşitleri ile şebeke organizasyon yapısında temel roller incelenmiştir. Aynca mekanik ve organik organizasyon yapılan üzerinde durularak bu yapıların çevreyle olan etküeşimini inceleyen araştırmalardan bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, değişen çevre ve teknolojik şartların askeri yapıya etkisi incelenerek ülkemizde askeri operasyonlar icra edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizin çevre faktörleri ve Türkiye'nin idari ve ekonomik yapılanmasının doğurduğu sorunlar açıklanmış, operasyonel askeri birliklerde yapısal değişim gerekliliği üzerinde durulmuş, operasyonel askeri birliğe şebeke organizasyon yapısı modeli önerilmiş, önerilen yapının uygulanabilirliği incelenerek geleneksel askeri organizasyon yapısıyla olan farklan ortaya konulmuş, birimlerin görevleri belirtilmiş ve son olarak önerilen uygulamadan beklenen yarar ve sorunlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The aims of this study are to emphasize the strengths and weaknesses of the network organizations, which give the required speed of reaction within the environmental conditions, and to analyze its applicability in the operations of military structures. In the first part of the study, the fundamental concepts related to the organizations and operational performance concepts are defined. While mentioning the models of organizational structures, existing models are emphasized. The organizational environment changes in the existing environment and the adaptive activities of the organizations to these changes are also examined. Finally, military organizational structures and general information about terrorism are mentioned in this part of the study. In the second part of the study, the requirement of speed in the organizations, the structures of the quickly adaptive organizations, network organizational structures, basic characteristics, its types and fundamental roles within these organizations are analyzed. Moreover, mechanical and organic organizational structures are emphasized in addition to explanations of the previous researches on these structures* interaction with the environment. In the last part of the study, the effects of the changing environment and technological conditions on the military structure are explained. The environmental factors of the Eastern and Southeastern Anatolia that had military operations and the problems due to the Turkish administrative and economic structures are mentioned. The necessity of the structural changes in the operational military units is emphasized and the model of network structure to these operational units is suggested. The applicability of the suggested model is analyzed and its differences with the traditional military structures are mentioned. The responsibilities of these units are explained and finally the expected benefits and problems of this suggested application are explained.