Yönetsel başarı değerlendirmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri uygulaması
  1. Tez No: 103962
  2. Yazar: MUSTAFA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Çağdaş insan kaynaklan yönetiminin çok önemli bir fonksiyonu olan“başarı değerlendirme”ve“basan”kavranılan değişik şekillerde tanımlanmıştır. En genel haliyle organizasyonlarda personelin kendileri için tanımlanan işi yapmak için gösterdikleri çaba, gayret ve çalışmalar personelin başansı, bu çaba, çalışma ve gayretlerin çeşitli yöntemlerle ölçülmesi ise basan değerlendirmesi ise basan değerlendirmesi olarak ifade edilebilir. Basan değerlendirme yöntemleri personelin sadece yaptığı iş başansını ölçen, personelin sahip olduğu nitelikleri ölçen ve personelin gelecekteki basan potansiyelini tahmin etmeye çalışan yöntemler olarak çeşitlilik göstermektedir. Bütün bu özelliklerin hepsini sıhhatli bir şekilde ölçebilen ideal bir yöntem yoktur. Fakat basan değerlendirme yöntemlerinin taşıması gereken geçerlilik, güvenilirlik gibi özelliklerin üzerinde hemen hemen bütün kaynaklar görüş birliğine varmışlardır. Bu bağlamda çalışmanın konusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri basan değerlendirme sistemini incelemek ve karşılaştırma yapmak amacıyla öncelikle Türk Kamu Yönetimi basan değerlendirme sistemi ve bazı gelişmiş NATO ülkeleri ile gelişmişlik düzeyi Türkiye'ye yalan olan Pakistan Silahlı Kuvvetleri basan değerlendirme sistemleri incelenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri sicil sisteminin öncelikle Cumhuriyet tarihinden itibaren tarihi gelişimi anlatılmış, müteakiben halen yürürlükte bulunan sicil sistemi ayrıntılı bir şekilde tanıtılmıştır. Daha sonra bütün bu anlatılanların ışığında mevcut sistemin olumlu, olumsuz/eksik yönleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısı ve mevcut şartları göz önüne alınarak olumsuz/eksik yönlerin düzeltilmesi ve sistemin geliştirilmesi için öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As one of the most important functions of contemporary human resources management,“performance measurement”and“performance”concepts have been defined in different contexts. In its general form, the degree of efort or endevour that people experience in their jobs can be used as a sign of their success in fullfilling these requirements.On the other hand, measurement of these endevours and the resulting outcomes can be defined as performance appraisal (or performance measurement). Methods of performance appraisal is diversified in three major areas; The measurement of job performance of the individual,(job analsis), the qualifications of the person and the potential success of the individual in his future work. A reliable method which is efficient to assess those three areas could not be found. But the literature on performance measurement is certain about a valid and reliable performance appraisal method. Within that context, in order to analyze the Turkish Armed Forces (TAF) performance appraisal system and make a comparison, performance appraisal methods of Turkish Public Affairs Management Systems and some industrialized NATO countries along with Pakistan Armed Forces have been used as an example. Especially, starting from the Republican Period; TAF's performance appraisal system's evaluluation has been explained, consequently TAF's performance appraisal which is currently used has been taken as analysis unit. In the end, the strengths and weakness of the current system has been tried to be exposed.At the end of the study, suggestion have been proposed to compensate for those weaknesses in the light of the current structure of TAF and the related conditions.