Yeni kamu işletmeciliği ve yönetişim anlayışlarının Türk kamu yönetimine yansımaları: Gençlik ve Spor Bakanlığı örneği
The reflection of new public management and governance conceptions to the Turkish public administration: Ministry of Youth and Sports sample
  1. Tez No: 375332
  2. Yazar: HALİL AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, YKİ ve yönetişim anlayışlarının, Türkiye'deki kamu yönetimine ve kamu hizmetlerinin sunumuna yansımalarını değerlendirerek, GSB çalışanlarının, YKİ ve yönetişim anlayışlarına dayalı kamu hizmeti uygulamaları hakkındaki değerlendirme ve görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın teorik bölümünde konuyla ilgili literatürde weberyan bürokrasiden yönetişime geçişe kadar kamu yönetiminin gelişmesinde etkili olan yeni paradigma ve akımlar teorik olarak incelenmiş ve tanımlanmıştır. Araştırmada hem nicel hem nitel araştırma yöntemlerine birlikte yer verilmiştir. Bu kapsamda, 2013-2014 yılı döneminde GSB'de aktif görev yapan üst düzey yöneticilerle derinlemesine mülakat yapılmış, daha sonra mülakat verileri içerik analizine tabi tutularak elde edilen bulgular tartışılmıştır. Buna ek olarak GSB'de aktif çalışan 100 kişiye bir anket uygulaması yapılmış ve bu yöntemle toplanan veriler SPSS 20.0 programında analiz edilerek elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda 2011 yılında kurulan GSB'nin üstlendiği kamusal spor ve gençlik hizmetlerine yönelik kamu hizmetlerinde, yeni kamu işletmeciliği ve yönetişim anlayışlarının yönetsel ve idari düzeyde oldukça yetersiz kaldığı değerlendirilmektedir. Ayrıca bakanlığın kurumsal amaçları ve personelin başarı ölçütleri nicel olarak somut kriterlere göre önceden belirlenmediği, personel atamalarında liyakatin esas alınmadığı ve bakanlığın insan kaynakları yönetiminde soyut ve nitel ölçütlerle tayin ve atamalar yapılmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to put forward the Ministry of Youth and Sports (MYS) employees' views and evaluations about New Owned Enterpnses (NOE) and governance based public management applications by evaluating the reflections of NOE and governance conceptions to the public administration and public services in Turkey. For this purpose, new paradigms and trends which are effective in the development of public administration from Weberian bureaucracy into governance have been theoretically analyzed and defined in the relevant literature in the theoretical section of the study. Both quantitative and qualitative research methods have been applied together in the study. In this context, depth interviews have been conducted with senior managers who have active duties in MYS in the 2013-2014 year term, and then these interview data have been subjected to content analysis and the findings have been discussed. In addition, a survey has been conducted with the participation of 100 people who are actively working for MYS and the data of this survey has been interpreted by analyzing in SPSS 20.0 program. As a result of the research; new public management and governance concepts have been found quite insufficient from managerial and administrative point of view in the public services as sport and youth services undertaken by MYS which have been established in 2011. Furthermore, it has been observed that ministry's corporate objectives and staff success criteria aren't formerly determined on the basis of quantitative and tangible criteria, merit is ignored in staff assignments and there are no assignment and appointments based on abstract and qualitative criteria in the ministry's human resources management.