Türk spor kulüplerinde kurumsallaşma: Galatasaray Spor Kulübü örneği
Institutionalization in Turkish sports club: The case of Galatasaray
  1. Tez No: 784524
  2. Yazar: UĞUR AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURTİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Türk spor kulüplerindeki kurumsallaşmayı finansal açıdan değerlendirmeyi ve yönetim uygulamaları açısından analiz etmeyi Galatasaray Spor Kulübü örneği üzerinden yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada finansal analiz ve doküman analizi olmak üzere, sırasıyla nicel ve nitel yöntemin kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Yapılan analizlere göre finansal açıdan sürdürülebilir yönetim anlayışının sağlanabilmesi için düşük maliyetli ve yüksek katma değerli sportif başarılara ihtiyaç duyulabileceği söylenebilmektedir. Bu doğrultuda başarı için kişilerin öne çıkarılmasından ziyade kurumsallaşmaya yönelik sistemin oluşması ve Kulüp yönetim kapasitesinin artırılması çalışmanın bulguları arasındadır. Ülkemizin spor yatırımlarının uluslararası düzeyde karşılığını sağlayabilecek, sürdürülebilir finansal kaynakları içsel değerleriyle oluşturan ve Kulübün kültürüyle uyumlu kurumsallaşma ilkelerini özümseyen bir yönetim anlayışının benimsenmesi Türk spor camiası için faydalı olabilecektir. Bu doğrultuda yapılan tüm analizlere bağlı olarak Kulüp yönetiminde finansal ve yönetsel açıdan kurumsallaşmanın sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üye sayısının artmasıyla seçilecek bir yönetimin, sorumlulukları tüzükle belirlenmiş ve maaşları genel kurulda açıklanan profesyonel yöneticilerin ve Kulüp öz kaynaklarından çıkacak sporcularla elde edilecek katma değeri yüksek sportif başarıların Galatasaray'ın kurumsallaşması için önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate institutionalization in Turkish sports clubs from a financial perspective and analyze it in terms of management practices through the case of Galatasaray Sports Club. In the study, the mixed method in which quantitative and qualitative methods are used, respectively, financial analysis and document analysis, was preferred. According to the analysis, it can be said that low-cost and high value-added sporting achievements may be needed to ensure a financially sustainable management approach. Accordingly, it is among the findings of the study that it is important to create a system for institutionalization and increase the management capacity of the Club rather than highlighting individuals for success. The adoption of a management approach that can ensure the return of our country's sports investments at the international level, creates sustainable financial resources with its internal values, and adopts the principles of institutionalization compatible with the culture of the Club will be beneficial for the Turkish sports community. Based on all the analyses made in this direction, it has been concluded that institutionalization has not been achieved in the Club management in terms of financial and managerial aspects. It is considered essential for the institutionalization of Galatasaray that management is elected with the increase in the number of members, professional managers whose responsibilities are determined by the statute and whose salaries are announced in the general assembly, and sports achievements with high added value to be achieved with the athletes coming out of the club's equity.