Proje yönetiminde kaynak dengelemesi ve kazanılmış değer analizi: İnşaat sektöründe bir uygulama
- Tez No: 103967
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz PROJE YÖNETİMİNDE KAYNAK DENGELEMESİ VE KAZANILMIŞ DEĞER ANALİZİ: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA Bu çalışmanın amacı günümüz proje yöneticilerinin dikkatle ele almaları gereken iki kavram olan kaynak dengelemesi ve kazanılmış değer analizi kavramlarının önemini ortaya koymaktır. Çalışmada inşaat sektöründe bir proje ele alınmış, MS Project paket programı kullanılarak, çeşitli işgücü kaynakları proje süresi içerisinde dengelenmiştir. Bu dengeleme, hiçbir ek maliyet gerektirmeden bazı kaynakların maksimum kullanım miktarlarının önemli oranda azaltılabileceğini ve işgücü açısından sürekliliğin sağlanabileceğini ispatlamıştır. 1 Mart 2000 tarihinde başlayan projenin 31 Aralık 2000 tarihi itibariyle mevcut ve planlanan durumu zaman ve maliyet açısından karşılaştırılarak, kazanılmış değer analizi yapılmıştır. Bu analiz projenin gidişatı hakkında yorum yapma ve geleceği hakkında çeşitli tahminlerde bulunma imkanını sağlamıştır. Sonuç olarak proje yönetiminde kaynak dengeleme ve kazanılmış değer analizi yapmanın iş programının oluşturulması kadar önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESOURCE LEVELING AND EARNED VALUE ANALYSIS IN PROJECT MANAGEMENT : AN APPLICATION IN CONSTRUCTION SECTOR The objective of this study is to put forward the importance of resource leveling and earned value analysis, which are the two terms the current project managers should examine carefully. In this study, a project from the construction sector is examined and various labour forces are leveled within the duration of the project by the use of MS Project package program. This leveling has proved that the maximum amount of use of some resources can be reduced considerably, and thus the continuity of labour force can be provided, without additional cost. The project has started on March 1, 2000 and the positions of the project which were planned and achieved according to the time and cost are compared as of December 31, 2000, and earned value analysis is made. In conclusion; it is displayed that the resource leveling and earned value analysis in project management are as important as the program itself. h