Türkiye imalat sanayi işletmelerinde üretim yönetimi uygulamaları ve kullanılan teknikler
Production management applications and the employed techniques in the Turkish manufacturing industry
- Tez No: 104019
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinde üretim yönetimi teknikleri ve uygulamaları konusunda araştırma yapılmıştır. Ülkemizde üretim yapan çok sayıda firma vardır ve Türkiye arak dünyada yabancı firmalarla rekabet edebilecek konuma gelmiştir. Fakat başarılı olabilmek ve başarıyı devam ettirebilmek için en önemli faktör üretimin yönetilmesi, yani üretim yönetimi kavramının iyi anlaşılması ve üretim yönetimi tekniklerinin başarıyla uygulanmasıdır. Üretim yönetimi teknikleri çok hızla gelişmekte ve her gün yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Tezin kapsamında üretim yönetimi tekniklerinin en önemli olan ve en çok kullanılanlarına yer verilmiş, bunlarla ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Üretim yönetimi teknikleri incelenmeden önce çalışmanın ilk bölümünde üretim ve üretim yönetimi kavramları açıklanmış, bu şekilde üretim yönetimi ile ilgili genel bir fikir elde edildikten sonra üretim yönetimi teknikleri incelenmiştir. Üretim yönetimi tekniklerinden ilk olarak talep tahminleri üzerinde durulmuştur. Bir firmanın kısa veya uzun vadede geleceği görerek üretim ve yatırım planlarını buna göre yapması gerekir, bu işletmenin varlığım sürdürebilmesi için çok önemlidir. İncelenen üretim yönetimi tekniklerinden diğerleri ise üretim planlama ve kontrol, malzeme yönetimi ve stok kontrol sistemleridir. Malzeme yönetimi ve stok kontrolü bir işletme için büyük önem taşımakta, finansal ve işletmenin karlılığı açısından önemli rol oynamaktadırlar. Üretim yönetiminde en çok üzerinde durulan ve geliştirilmesi için çaba gösterilen tekniklerdendir. Malzeme yönetimi ve stok kontrolündeki en büyük gelişmelerden biri Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) kavramının çıkışı ve uygulanmasıdır. Bu yöntem güncelliğini korumaya devam etmektedir ve bu dikkate alınarak MRP ile ilgili genel bilgilere de yer verilmiştir. Bir işletmenin en büyük rekabet araçlarından bir diğeri de kalite kontrol ve Toplam Kalite Yönetimidir. Artık birçok yerde kalite kontrol sistemi yerine Toplam Kalite Yönetimi kavramı kullanılmaktadır. Son yıllarda kalite deyince akla ISO 9000 standartları gelmektedir. ISO 9000 standartlarına ülkemizde ve dünyada çok önem verilmektedir ve uluslararası pazarda bir rekabet aracıdır ve aslında öyle olmadığı halde bir ürünün kalitesinin kanıtı gibi kabul edilmektedir Literatür çalışması sonucunda üretim yönetimi teknikleri ile ilgili bir uygulamaya yer verilmiştir. İncelenen üretim yönetimi teknikleri ile ilgili bir anket hazırlanmış ve İstanbul Sanayi Odasının yayınladığı Türkiye'nin en büyük 500 firmasından rastgele seçilen ve üretim yapan 300 kadar firmaya gönderilmiştir. Bu anket sonucu toplanan veriler SPSS 10.0 for Windows programı da kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırma ile Türkiye'de üretim yapan işletmelerin üretim yönetim tekniklerine ne kadar önem verdikleri, nasıl uyguladıkları ve bu alanda dünyadaki gelişmeleri ne viiikadar takip edebildikleri konularında sonuçlar çıkarılmaya ve yorumlar yapılmaya çalışılmıştır. Üretim yönetimi gibi önemli bir konuda Türkiye'deki üretim işletmelerinin ne durumda olduğu hakkında genel bir fikir elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar, ankete katılarak bu araştırmaya katkıda bulunan ve sonuçların kendilerine bildirilmesini isteyen firmalara özet halinde gönderilerek bu çalışmadan yararlanmaları sağlanacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master thesis, a research has been realised on production management techniques and its applications. In our country there are a lot of production sites and companies and the level of competition has reached to the one of the world's famous companies. However, the most important key point to be successful and to keep this success is the management of the production activities in other words, to well understood the concept of production management and well application of production management techniques. The production management techniques develops faster then expected and each day new concepts appear on the sceen. In the content of this thesis, the most important and applied techniques have been chosen and a terminologic research is realised. Before going into the the production management techniques, in the first part of the study, the production and production concepts are explained for the aim of giving a general idea on production management and then in the following pages production management techniques have been detailed. Firstly, purchasing prevision of production management techniques has been taken into account. A company has to do its investment and production planning with a short and long term period prevision, this is most vital for ensuring lifetime of the society. Other study content production management techniques are production planning and control, materail management, inventory control systems. Material management and inventory control are critical points for a company and play important role on financial structure and profitability of an enterprise. These techniques are most analysed and tried to develop and improve for a best. The best innovation and development in material management and inventory control is the arising and application of Materials Requirement Planning. This method still keeps its current interest and due to this situation, a general information about MRP is also given in the study. Another competitive key point of an enterprise is the quality control and Total Quality Management. Moreover, in many companies Total Quality Management concept is applicable instead of quality control. Since few years, when discussed about quality, normally what is expected to say is the ISO 9000 quality systems. The importance of ISO 9000 standards in our country and all over the world is well known and it is also a competitiveness aid in the international market and even it not, considered as a quality of a product. After a literary study, a survey on production management techniques is taken into account and sent to randomly chosen 300 production sites and companies of Turkey, T4 TÜKSEKÖ?RETlIt KURULUout of 500 declared by Istanbul Sanayi Odası. The information collected after this survey, have been evaluated by using SPSS 10.0 for Windows. With this research, it is tried to ensure results and comments on how much do the companies in Turkey give importance on production management, how do they apply, how close do they follow the developments and innovations in the world. In such an important subject like production management, a general idea on where and which level are the companies in Turkey is given. Beside all, the results of the survey and summary evaluations will be sent to the companies participated and asked to be informed of it. XI