Avrupa Birliği ve Türkiye'deki üretim ve hizmet sektörlerinde toplam kalite olgusu, gözetim şirketlerinin toplam kalitedeki rolü ve metal ticaretine etkileri
Total quality in production and service sectors in Turkey and in European Union , the role of inspection companies in total quality and their effects on metal trade
- Tez No: 104056
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE'DEKİ ÜRETİM VE HİZMET SEKTÖRLERİNDE TOPLAM KALİTE OLGUSU, GÖZETİM ŞİRKETLERİNİN TOPLAM KALİTEDEKİ ROLÜ VE METAL TİCARETİNE ETKİLERİ ÖZET Kalite güvence sistemleri ile, standartlara uygun, kaliteli üretimi ve hizmeti sağlayabilen kuruluşlar rekabet güçlerini, güvenilirliklerini ve hedeflerini sürekli yukarıya çekebilmektedirler. Türkiye ve dünyadaki gözetim şirketleri, üretim ve hizmet sektörlerinin her aşamasında, toplam kalite sistemlerinin uygulanmasında en büyük etkenlerden biridir. Bu yüksek lisans tezinde, üretim ve hizmet sektörlerinde toplam kalite olgusu, gözetim şirketlerinin toplam kalitedeki rolü ve metal ticaretine etkileri anlatılmıştır. Tezin 1. ve 2. bölümlerinde kalite ve kaliteyle ilgili temel kavramlar incelenmiş, kalite olgusunun Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki yapısı ortaya konulmuş ve karşılaştırılmıştır. 3. Bölümde Gözetim Şirketlerinin üretim ve hizmet sektörlerindeki yerine ve kalitenin gelişmesindeki rolüne değinilmiş, Gözetim Şirketlerinin metal ticaretindeki durumu ulusal ve uluslararası teknik mevzuat ışığında ayrıntılarıyla incelenmiş ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile teknik açıdan uyumu sürecinde Gözetim Şirketlerinde oluşturulması gereken teknik yapı irdelenmiştir. 4. bölümde ise metal sektöründe ticareti yapılan çeşitli mallara ait farklı gözetimlerin nasıl gerçekleştirildiği örnek uygulamalarıyla anlatılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY IN PRODUCTION AND SERVICE SECTORS IN TURKEY AND IN EUROPEAN UNION, THE ROLE OF INSPECTION COMPANIES IN TOTAL QUALITY AND THEIR EFFECTS ON METAL TRADE. SUMMARY Companies producing high quality goods in accordance with international standards and providing with high quality services are increasing continously their competitivenes, their reliability and their target by having quality assurance systems. Inspection Companies in Turkey and all over the world have one of the main effect on the application of total quality systems in every stage of production and service sectors. In this Thesis, total quality in production and in service sectors have been studied. Also the effects of inspection on metal trade and the role of inspection companies on total quality have been examined. In Is* and 2nd parts; basic concept of quality has been explained. Also the structure of total quality management both in European Union and Turkey has been examined and compared. In 3rd part; the effects and the role of inspection companies on development of quality and the place of these companies in production and service sector have been stated. The situation of the inspection companies on metal trade has been presented in accordance with the local and international regulations and technical structure that has to be in inspection companies in Turkey in the duration of technical harmonization to European Union has been discussed. In 4th part; various inspection applications on different goods which are subject to metal trade have been studied. IX