Çağdaş Türk mimarisinde popüler kültür yansımaları üzerine bir inceleme
A Study on the reflections of popular culture in the contemporary Tutkish architecture
- Tez No: 104145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÇAĞDAŞ TÜRK MİMARİSBSDE POPLÜtER KCLTÜR, YANSIMALARI ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖZET Mimarlık, kültürün en önemli bileşenlerinden, iletişimi gerçek! eştirirken^ toplumun sahip olduğu değerleri yansıtır. Bu açıdan kültür, mimarlığın biçimlenmesinde, algılanmasında,anlamlandınlmasında ve yorumlanmasında roL oynayan önemli olgulardan biridir. Yaşadığımız çağda kültür, tüketim amacı üzerine kurulmakta ve kitle iletişim araçları tararından oluşturulmaktadır. Gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız, popüler kültür olarak adlandırılan bu olgunun incelenmesi, günümüz mimarlığının değerlendirilmesi açısından kaçınılmazdır. Bu çalışma, Türkiye'de de artan hızla, müzikten edebiyata her alanda etkisi görülen popüler kültürün mimarlıktaki yansımalarına bir açıklama getirmekten çok, bu konuda bir tartışma açmayı hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda, ikinci bölümde mimarlık bir gösterge sistemi olarak ele alınmış, anlam içeren, ve ileten yapısı göstergebilimin temel kavramlanoyla açıklanmıştır. Mimari ürün, gösteren (biçim, malzeme..vb.) ve gösterilen (yaşam tarzları, değerler, işlevler... vb^düzlemleriyle bir gösterge olarak tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, popüler kültür kavramı tartışılmış^ yapılan literatür araştırması sonucunda üç temel popüler kültür yaklaşımı saptanmıştır; Söz konusu yaklaşımlardan salt bir tanesi esas alınmamış, bunun yerine genet bir bakış açısı öngörülmüştür. Popüler kültür, çoğunluk tarafından tüketilen (yâ da beğenilen) göstergelere, anlamlara ve imajlara; hızlı dolaşımlarına işaret eden ve yeniden- anlamlandırma ediminin önem kazandığr bir süreç olarak ele alınmıştır.Bu tanım çerçevesinde konunun daha iyi anlaşılması için tüketim kavramına, tüketimin statü belirleyen rolüne yer verilmiş, bununla ilişkili, olarak, anlamların- ve imajların önem kazandığı vurgulanmıştır. Dördüncü bölümün içeriğini,, popüler kültürün mimarlıktaki yansımaları oluşturmuştur. Popüler mimarlık olarak tanımlanan bu olguda, mekamn mimari biçimin taşıdığı anlamlar ve imajlarla önem, kazandığı., bunun sonucunda da mimari biçimin bir tüketim nesnesine indirgendiği belirtilmiştir. Bu sürecin gelişiminde rol oynayan modern mimarlık eleştirilerine, Pop Art'ın etkisine,“konulu çevreler”e değinilmiş, dünya mimarlığından örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde ise, ilk dört bölümde bahsedilen kavramlar ve olguların Çağdaş Türk Mimarisindeki olası yansımalarını araştırmak üzere bir alan çalışması yapılmıştır. Alan çalışması kapsamında Ümraniye'deki Organize Mobilyacılar Çarşısı MODOKO'da yer alan satış mağazalarının cepheleri değerlendirilmiştir. Son bölümde, alan çalışması ve tezin sonuçlan tartışılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE REFLECTIONS OF POPULAR CULTURE^ IN THE CONTEMPORARY TURKISH ARCHITECTURE SUMMARY Architecture reflects the values of the society it takes place, by achieving communication as one of the main components of culture. In this respect, culture is one of the essential facts of architecture in its formation, perception, signification and evaluation. In our age, culture has been constructing onto the grounds of consumption by mass circulation. To explore this fact, named as popular culture, is inevitable for having a better understanding of today's architecture. The main aim of this study is to bring into the question the reflections of popular culture on architecture rather than explaining its increasing effects on different spheres such as music, literature, architecture in Turkey. On the basis of this objective, in the second part of the thesis, architecture has been taken into consideration as a system of semiology and its structure has been, explained with reference to the main concepts of semiology. The architectural product has been defined as a sign by the dimensions of“signifier”( structure^ material eta) and“signified”( styles of life, values, functions etc.) In the third part, the notion of“popular culture”has been examined and three essential approaches to popular culture have been found out as the result of the literature review. It should be emphasized that none of these approaches has been taken into account solely, instead a general point of view has been drawn. The concept of popular culture has been elaborated as a process which, indicates signs, meanings, images consumed (or desired) by the majority; their accelerated circulations and where the practices of re-signification becomes fundemental. According to this theoretical framework, the concept of consumption and its describing role of social status have also been studied to have a better understanding of the issue. In addition to that, it is emphasized that all the meanings and images related to the subject gained importance. The analysis of the reflections of popular culture on architecture is the main focus of the fourth part where the term“popular architecture”has been used in this respect. The most important point in this examination is the fact that space has become used by regarding the connotations and images of its form. In this sense, it will not be wrong to say that the architectural form is deduced to an object of consumption. Moreover, the critics of the modern architecture, the effect of Pop Art and“themed environments”, where all of them play a crucial role in the development of this process, have also been elaborated in this part and different examples from the world have been given to underline the importance of the topic.The content of the fifth part is a case study directed to evaluate the effects of the notions and concepts, discussed in the previous chapters, on the Contemporary Turkish Architecture. In thi& respects the facades of showrooms in Organised Furniture Retail-MODOKO in Ümraniye have beenraaaLyzed. The significance of the case study and the conclusions which can be drawn from this analysis have been discussed in the last part of thathesis. XI