İnşaat firmalarında kredi risklerinin değerlendirilmesi ve takibi
Assessment of credit risks and credit monitoring in construction firms
- Tez No: 104202
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İNŞAAT FİRMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE KREDİ İZLEME ÖZET inşaat sektörü, yatırım hacminin ve istihdam potansiyelinin yüksekliği, yarattığı katma değer, ileriye ve geriye doğru bağlantısı ve büyük ölçüde yerli sanayiye dayanması nedeniyle, Türk ekonomisinin sürükleyici sektörüdür. Genel olarak tüm üretimi yatırım malı sayılan inşaat sektörü çok geniş yelpazede hareket alamna sahiptir. Birkaç yüze varan sanayi sektörünü de içinde barındıran bu dev sektör, ülke yönetimleri tarafından kontrol altoda tutulmaktadır. Türkiye'nin kamu yatırım programında yer alan projelerin ancak yarısının inşaat safhasında olması, önümüzdeki yirmi yıllık süreçte inşaat yatırımlarının devam etmesi zorunluluğunu doğurmakta ve bu sektörün öneminin artarak süreceğini kanıtlamaktadır. Ekonomik büyüme hızıyla yakından ilgili olan sektörün büyümesi, sabit yatırımların gelişmesine bağlıdır. İnşaat yatırımları ülkemizde gerçekleştirilen yatırım tutarının yaklaşık %60'ını oluşturmakta, bu durum da sektör için finansman kaynaklarının ne derece önemli olduğunu göstermektedir. İnşaat firmalarının ortak özelliği olan özsermaye yetersizliği, yatırımların yabancı kaynaklar ile finanse edilmesini zorunlu hale getirmektedir. İşveren avansları, malzeme satan firmalardan sağlanan vadeli alımlar veya iş başlangıcında yapılan satışlardan elde edilen tutarlar gibi kaynaklar çoğunlukla inşaat firmalarının finansman ihtiyaçlarının giderilmesinde yetersiz kalmakta ve bu noktada firmalar için banka kredileri söz konusu olmaktadır. Ayrıca inşaat işlerine gireceklerden alınan teminatların uygulamada tamamen banka teminat mektuplarından oluşması, mali yapıları güçlü firmaları dahi bankalar ile ilişki içine sokmaktadır. Bankalar kredilendirme işlevini yaparlarken, karın yüksek, riskin düşük olduğu alanları tercih ederler. Bunun yanında, işlerin ihale yoluyla alınması, fiatlarda oluşan sapmalar, rekabet, faaliyetlerin yıllara yaygın olması, teminat mektuplarının uzun süreler işverenlerde kalması gibi nedenlerle inşaat sektörü bankalar tarafından en çok riskli kredi alam olarak kabul edilir. Bu nedenle, inşaat firmalarının kredi değerlendirmesi diğer sektörlere göre hem daha fazla önem kazanmakta hem de sadece bu sektöre özgü değerlendirme kriterleri ortaya çıkmaktadır. Her firma sektöre özgü risk faktörlerinden değişik ölçülerde etkileneceğinden kredi değerlendirmede hangi konuların üzerinde durulacağı açığa çıkarılmalıdır. Ülkemizde mevcut kaynakların en uygun şekilde dağılımının sağlanması, ekonomik kalkınma düzeyim ve refahı arttıracaktır. Mevcut kaynakların dağıtımında bankalar, kullandıkları kredi aracı ile en önemli görevi üstlenmektedirler. Kredi kullandınmı sonucu, kredinin geri ödenmemesi kaynakların israf edilmesi anlamına gelmektedir. Türkiye'deki bankacılık sektörünün özellikleri nedeniyle sorunlu kredilerin ekonomiye verdiği zarar çok büyük olmaktadır. Bu zararların ortadan kaldırılması vııiçin, kredi kullandıranından önce yapılan değerlendirme kriterleri kadar önemli bir diğer nokta da kredilendirme sürecinde risk izleme yöntemlerine yer verilerek kredilerin takibinin sağlanmasıdır. Yapılan bu çalışmada, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe yer alan firmaların kredi değerlendirmelerinde hangi noktaların açığa kavuşturulması gerektiği ortaya konmuş, bankaların bu firmaları kredilendirirken dikkate aldığı faktörler açıklanmıştır. Ekonomimize büyük zararlar açan sorunlu kredilerin engellenmesi için risk izleme yöntemleri oluşturularak, kredi takibi işlevinin krediler sürecinde alması gereken yer belirlenmiş; inşaat firmalarının kredilerinin problemli hale gelmesini engellemek için alınması gereken önlemler irdelenmiştir. Bu çalışma ile, inşaat firmalarının eksikliklerini gidererek, hak ettikleri kredi değerliliklerini ortaya çıkarma olanağı bulabilecekleri beklenmekte; çalışmanın, kredi veren kurumlar için de, kredilendirme aşamalarında karşılaşacakları sorunların çözümüne ışık tutacağı umulmaktadır. vın
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF CREDIT RISKS AND CREDIT MONITORING IN CONSTRUCTION FIRMS SUMMARY The construction sector is the locomotive of Turkish ecenomy with regard to its high investment scope and employment rate, added value, retrospective and future connections and dependence on the local industry. The construction sector, with an entire production considered as investment, has opportunities to move within many industries. This giant sector containing hundreds of other industries is controlled by the goverments. Because only half of the projects taking place within Türkiye' s public ivestment schedule is in the construction field, the construction investment should continue in the following twenty years period, which proves that the importence of the sector will continue. Development of the sector, which is closely related to economic growth rate depends on the increase of fixed investments. The investments in construction constitutes %60 of the total investments in Türkiye, and this is enough to prove how important the financing resources are for the sector. Insufficient equities, which is a common feature for the construction companies, makes financing by foreing resources a must. Employer advance payments, time purchases obtained from material suppliers and the amounts received after the sales made at the beginning of the project are insufficient in satisfying the financing needs of the construction companies and at this point, bank loans becomes an issue. Also, because the guarantees asked from the bidders are entirely bank letters, even the companies with a financially sound structure enter into deals with banks. In granting loans, banks prefer the fields where profit is high and risk is low. Futher, the construction sector is assumed to be the most risky sector by the banks as the projects are awarded by tenders, prices are subject to deviate, there is a competition, the operations are spread to years and the bonds remain with the employer for a long time. The credit assessment of the construction companies therefore becomes more important when compared to others and also creates the evaluation criteria peculiar to the sector. As the risks of the sector would have a different impact on each company, it must be clearly stated as to which issues should be taken into consideration when making credit assessment. Providing best distribution of the existing resources in Türkiye will increase economic development and welfare. The bank undertake the most important duty by means of the loan they grant. Failing to repay the loan means extravagance. The problematic loans have a significiant damage in Türkiye due to the specific nature of the banking sector. In order to avoid such losses, the follow-up of the loans should be IXprovided by also involving risk monitoring methods in the crediting period, this becomes a point as important as the assessing criteria before the granting of the loan. In this study, the points which should be clarified in credit assessment of the companies taking place in the construction sector, the locomotive of Türkiye, are studied and the factors taken into account by the banks while assessing those companies are explained. Risk monitoring methods have been established and the place of the credit follow-up function within the credit period has been determined to prevent problematic loans and the measures to be taken by the banks to avoid a loan to be problematic are studied. With this study, it expected that the deficiencies of the construction companies would be eliminated and the credit rating they deserved would be obtained. Further, this study may be helpful in resolving the problems between such companies and credit organizations during loan granting process.