Lumbosakral bölgenin ratikülopatik ağrılarında transforaminal epidural enjeksiyonların etkisi
- Tez No: 104214
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR MÖHÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde pazara yeni ürün çıkma hızının yüksekliği, teknoloji üreten firmaların rekabet gücü için yeni ürün geliştirme süreçlerini sürekli azaltmaya ve aynı anda da ürün kalitesini sürekli yükseltmeye zorlamaktadır. Bu asamda, mühendislik firmalarının giderek standart çözümlerin ötesi geçerek, kendi işlerine yönelik uzmanlaşmış yazılımlara yönelmelerini kaçınılmaz kılmıştır. Yeni ürün geliştirme ve tasarım süreçlerinin kısaltılması, hem de tasarım alternatiflerinin daha verimli şekillerde ele alınarak toplam kalitenin arttırılması için, sanal prototiplendirme yaklaşımı giderek önem kazanmıştır. Bu çalışmada, bir sanal prototiplendirme yazılımı olan ÂDAMS/Controls ile, bir ve iki uzuvlu basit manipülatör yapıları modellenmiş, kontrol geliştirme ortamı olarak da MATLAB / Simulink yazılımı kullanılarak örnek bir tasarım süreci gerçekleştirilmiştir. Modelleme sırasında karmaşık özellikler kolayca modellenebilmiş, tasarım sonucunda da mekanizmalarda istenen performansların elde edildiği görülmüştür. Grafik ve canlandırmalar ile görsel sonuçlar elde edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
Current high rates of new product launch to markets, continuously forces technology producing companies to drop time-to-market product development processes and at the same time increase quality. At this point, going beyond standard solutions, engineering companies eventually seek specialized software specific to their business. Virtual prototyping approach has gained importance both in means of dropping new product launch and design processes, and also increasing total quality through more efficient evaluation of different design alternatives. This work includes the modelling of simple manipulator structures of one and two links, and a sample design process was carried out using ADAMS/Controls virtual prototyping software and MATLAB / Simulink as the controls design environment for simple manipulator links. Complex characteristics could be modelled during the modelling phase and desired performances were obtained following the design process. Visual results were obtained in terms of graphical outputs and animations.