Gelendost ağzı (Giriş-İnceleme-Metinler-Dizin)
Gelendost dialect
  1. Tez No: 469914
  2. Yazar: TAMER PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 543
Özet
Çalışmada Gelendost ilçesi ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde yaşayan yerli halkın ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Başlangıç aşamasında bölgenin etnik yapısı detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra ağız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezinde ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde derlemeler yapılmıştır. Derlemeler, Türk Dil Kurumu'nca tavsiye edilen "Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesindeki sisteme göre yazıya geçirilmiştir. Metinlerde yapılan ses bilgisi, şekil bilgisi ve dizin çalışmalarının sonucunda Gelendost Ağzı'nın ağız özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, Gelendost town and living in the settlements of bounded to town's local people's qualities of dialect were tried to identfy. At the beginning of the investingation etnic structure of the region was elaborated on. Then, to establish the qualities of dialect were compiled from the town center and the settlements of bounded to the town. Compiled tasks were written according to the system which is going to be used“dialect investigations of phonetic transcriptions alphabet”recommended by Turkish Language Society. As a result of the studies Gelendost dialect and qualities of diaclet were tried to bring out through phonetic morphology and indice studies in texts.