Bazı amino asitlerin yüksek performanslı sıvı kromatografi ile ayrılmalarında mobil fazın optimizasyonu
Optimization of mobile phase for the separation of cebain amino acids by high performance liquid chromatography
  1. Tez No: 104370
  2. Yazar: SEVİNÇ MEMMEDRZAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEREN ÖZKAN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI AMÎNO ASİTLERİN YÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAFİ İLE AYRILMALARINDA MOBİL FAZIN OPTİMİZASYONÜ Sevinç MEMMEDRZAYEVA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Güleren Alsancak ÖZKAN Bu çalışmada hareketli fazın organik modifiyer bileşimi ve pH'sı, histidin, tirozin, fenilalanin ve triptofânm ayırımı için optimize edilmiştir. Seçilen amino asitler, biyojen amin oluşumuna sebep olan amino asitlerdir. Mobil faz, akkoruna parametreleri ve Reichardt's ETN çözücü polarite skalası arasındaki ilişki esas alınarak optimize edilmiştir. Çalışmada hareketli faz olarak kullanılan asetonitril - su karışımlarında pH standardizasyonu, bu ortama özgü kurallara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ayırmanın, Etn 0,93 de pH 2,500 de gerçekleştiğini göstermiştir. 2001, 45 şayia ANAHTAR KELİMELER: Amino asitler, HPLC, ETN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis OPTIMIZATION OF MOBILE PHASE FOR THE SEPARATION OF CERTAIN AMINO ACIDS BY HIGH PERFORMANCE LIQUID CHROMATOGRAPHY Sevinç MEMMEDRZAYEVA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. GtÜeren Alsancak Özkan In this study the proportion of the organic modifier and pH ol the mobile phase were optimized in order to separate four important amino acids: histidine, tyrosine, pheylalanine and tryptofan. The amino acids selected are the precursor of the biogenic amines. Mobile phase was optimized by establishing relationships between retention parameters and the Reichardt's EtN scale of solvent polarity. pH standardization was carried out in acetonitrile - water mixtures used as mobile phases. The results obtained shows that the best separation was achieved at pH 2,500 and ETN 0,93. 2001, 45 pages KEY WORDS: Amino acids, HPLC, ETN