Kütleli nötrino fiziği
Massive neutrino physics
  1. Tez No: 170286
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Doktora Tezi kütleli nötrino fîzİğî Deniz YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Bu tez çalışmasında, Güneş nötrino açığının, madde ortamı tarafından zenginleştirilmiş spin-çeşni presesyon etkisinden kaynaklandığı varsayılarak, Güneş nötrino deneylerinden gelen verilerinin KamLAND verileri ile birleştirilmesiyle bir global analiz yapılmıştır. Güneşin tamamı boyunca etkili iki farklı manyetik alan şekli kullanıldı: Wood-Saxon ve Gaussyen şeklinde. Dirac nötrinolan için, uB değerleri artarken, izinli bölgelerin manyetik alan şeklinden bağımsız olduğu ve LMA' daki izinli bölgelerin SMA bölgesine kaydığı görülmüştür, izinli bölgeler % 95 CL güven seviyesinde hesaplanmıştır. 0.95 CL' de elektron nötrinosu manyetik momenti için bir üst limit bulundu: Her iki manyetik alan şekli için la seviyesinde uB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis MASSIVE NEUTRINO PHYSICS Deniz YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof. Dr. A. Ulvi YILMA2ER In this thesis, a global analysis of the solar neutrino data from all solar neutrino experiments combined with the KamLAND data is presented assuming that the solar neutrino deficit is due to the matter-enhanced spin-flavor precession effect We used two types of magnetic field profiles throughout the entire Sun: Wood-Saxon shape and the Gaussian shape. We showed that for Dirac neutrinos, the allowed regions are independent of the magnetic field profiles for all of the magnetic moments that we used in this thesis and the allowed region in the large mixing angle (LMA) region shifted to the small mixing angle region as uB value is increased. We calculated the allowed regions at 95 % CL. We also find a limit for the electron magnetic moment at 0.95 CL so mat uB