'Tetranychus urticae KOCH (Acari: Tetranychidae)'nin değişik popülasyonlarının bazı ilaçlara karşı duyarlılıklarının üzerinde araştırmalar.'
'Investigations on resistance of different populations of tetranychus urticae KOCH (Acari: Tetranychidae) aginst some insecticide.'
- Tez No: 104453
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Doktora Tezi Tetranychus urticae KOCH (Acari: Tetranychidae)'NİN DEĞİŞİK POPULAS YONLARTNIN BAZI İLAÇLARA KARŞI DUYARLILIKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Recep AY Ankara Üniversitesi Fen Bilmleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Adana, Antalya, İzmir ve Urfa'dan pamuk üzerinden toplanan 9 farklı Tetranychus urticae Koch populasyonunun bazı ilaçlara karşı dayanıklığı biyoassay ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Rezidü biyoassay (petri kabı-ilaçlama kulesi) ile dicofol, bromopropylate ve bifenthrin uygulanarak tüm populasyonlarda LC30 ve LG» değerleri belirlenmiştir. Standart hassas (GSS) populasyon ile karşılaştınlarak bulunan direnç oranlarının dağılımı dicofol, bromopropylate ve bifenthrin için sırasıyla 1.112-2.497,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS ON RESISTANCE OF DIFFERENT POPULATIONS OF Tetranychus urticae KOCH (Acari: Tetranychidae) AGAINST SOME INSECTICIDE Recep AY Ankara University Graduate school of Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Nine different populations of Tetranychus urticae Koch were collected on cotton from Adana, Antalya, Izmir and Urfa. Their response aganist some insecticides was investigated using both conventional bioassay and biochemical assays. LC50 and LC90 values of dicofol, bromopropylate and bifenthrin were determined for all populations using residual bioassay (petti dish-spray tower). Resistance ratios were determined by comparing the samples with standard susceptible strain, GSS, and for dicofol, bromopropylate and bifentrin were found to be 1.112-2.497,