Farklı düzeylerde balık unu ilavesinin oğlaklarda besi performansı üzerine etkileri
The effects of fish meal supplementation different levels on fattening performance of kids
- Tez No: 180771
- Danışmanlar: PROF.DR. EKİN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziFARKLI DÜZEYLERDE BALIK UNU İLAVESİNİNOĞLAKLARDA BESİ PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİDuygu BUDAKAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Ekin TOKERBu araştırma ile sütten kesilmiş oğlaklarda, farklı düzeylerde balık unu ilavesinin,oğlakların besi performansları üzerine olan etkileri araştırılmıştır.Araştırma, her birinde 2 aylık yaşta ve 4 erkek Akkeçi oğlağı bulunan 3 farklı grupüzerinden 56 gün süreyle yürütülmüştür. Araştırma süresince oğlaklar bireysel bölmelerde,günlük 100 g kuru yonca otu (KYO) ve ad-libitum olarak 0, 10 ve 20 g düzeylerinde balıkunu ilaveli yoğun yem karmalarıyla beslenmişlerdir.Araştırma sonunda, 56. gün ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 15.050±1.260, 16.300±0.844ve 15.200±1.810 kg, günlük ortalama ağırlık değişimleri ise 0.643±0.202, 0.897±0.085 ve0.735±0.259 g olarak saptanmış bu kriterler bakımından grup ortalamaları arasındakifarklılıklar önemsiz bulunmuştur. Gruplarda deneme süresince günlük ortalama KYO kurumadde (KM) tüketimleri gruplara göre sırasıyla; 80.70±4.32, 84.62±4.44 ve 79.48±3.79 g,yoğun yem KM tüketimleri; 381.9±41.9, 397.2±51.9 ve 387.6±44.4 g, ham protein (HP)tüketimleri; 72.19±7.04, 75.19±8.57 ve 72.92±7.37 g, metabolize olabilir enerji (ME)tüketimleri ise; 5.489±0.550, 6.407±0.451 ve 5.732±0.767 MJ olarak saptanmış ve gruplararasında HP ve yoğun yem KM tüketimleri bakımından 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE EFFECTS OF FISH MEAL SUPPLEMENTATION DIFFERENTLEVELS ON FATTENING PERFORMANCE OF KIDSDuygu BUDAKAnkara UniversityGraduate School of Natual and Applied ScienceDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Ekin TOKERThis research was conducted to determine the effects of feeding with differentfish meal levels on fattening performance of suckled kids.The research was continued for 56 days on 3 different groups that each group has 2 monthsof age 4 male Akkeçi kids. Kids were alloted individual pens and fed 100 g alfa alfa hayand ad-libitum concentrate mix which includes 3 different fish meal levels (0, 10 and 20g).At the end of the research, final body weights of the kids in the groups were 15.050±1.260,16.300±0.844 and 15.200±1.810 kg, average daily weight changes were found0.643±0.202, 0.897±0.085 and 0.735±0.259 g, respectively. There were no significantdifferences among the groups in the point of these criteria. In the groups, average daily alfaalfa hay dry matter (DM) and creep feed DM intake were detected as 80.70±4.32,84.62±4.44, 79.48±3.79 g and 381.9±41.9, 397.2±51.9, 387.6±44.4 g, respectively.