Kabalı dağının florası (Çerkeş-Çankırı-Türkiye)
Flora of the Kabali mountain (Cerkes-Cankiri-Turkey)
  1. Tez No: 104556
  2. Yazar: NESLİHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada îç Anadolu'nun kuzey-bansında, Çerkeş'in S km kuzeyinde yer alan Kabalı DagVnın florası araştırılmıştır. Araştırma bölgesi az yağışlı alt buzlu ve yarı kurak alt buzlu Akdeniz İklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma bölgesinden toplanan 400 bitki örneğinin d^erlendirilmesi sonucu 54 femüyaya ait 1 69 cins ve 250 tür ve tur alü takson tespit edilmiştir. Araştırma alanında en zengin familya Compositae familyası, en zengin cins ise Astragakts'tux. Alandan 31 endemik tur toplanmış olup, butun türlere oram % 12.4'tûr.Tûrlerin floristik bölgelere göre dağılımı ve oranlan İse; İran-Turan; % 14.8, Avrupa-Sİbirya; % 10.4, Akdeniz; % 4 şeklindedir.ANAHTAR KELİMELER: Flora, Kabak Dağı, Çerkes-Çankm.
Özet (Çeviri)
In this research, İt was aimed to carry out the floristic characteristics of Kabali Mountain which İs located 5 km north of Çerkeş in the north-west part of Central Anatolia Region. The study area is under the effective control of sub-humid glacial and semi-arid cold and glacial types of mediterranean climate. As a result of identification of the collected specimens, 2S0 plant species have been determined from the area. These belong to 54 families and 169 genera. In the research area the richest family is Compositae and the richest genus is Astragalus. 31 endemic plant species were determined fi-om the research area, the ratio of which reaches to 12.4 %. The distribution rates of the species into the floristical regions are as follows: Irano- Turanian 14.8 %, Euro-Siberian 10.4 %, Mediterranean 4 %.KEY WORDS: Flora, Kabali Mountain, Çerkeş-Çankırı