Farklı azotlu gübre dozlarının bazı yemeklik patates çeşitlerinin yumru verimi ve kalitesi üzerine etkisi
Effects of different nitrogen levels on tuber yield and quality of some edible potato cultivars
- Tez No: 104573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI AZOTLU GÜBRE DOZLARININ BAZI YEMEKLİK PATATES ÇEŞİTLERİNİN YUMRU VERİMİ VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ Yaşar DOĞANAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Sebahattin ÖZCAN Bu çalışma, farklı azotlu gübre dozlarının (0, 15, 30, 45 ve 60 kg/da) bazı yemeklik patates çeşitlerinde verim ve kalite öğeleri üzerine etkilerini saptamak amacıyla 1999 yılında Nevşehir ilinde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada Binella, Ausonia ve Marabel çeşitleri kullanılmış olup, 70 cm sıra arası, 30 cm sıra üzerine Mayıs ayında dikim yapılmıştır. Azotlu gübrenin yarısı dikimle, kalanı ikinci çapa ile birlikte verilmiştir. Araştırmada sonuçlarına göre; en yüksek bitki boyu 56.33 cm ile Ausonia çeşidinde 60 kg/da azot dozunda, en yüksek sap sayısı 4.50 adet ile Marabel çeşidinde 15 ile 45 kg/da azot dozlarında ve en yüksek ocak başına yumru sayısı 16.13 adet ile Binella çeşidinde 45 kg/da azot dozunda elde edilmiştir. En yüksek ortalama yumru ağırlığı 80.00 g ile Ausonia çeşidinde 60 kg/da azot dozunda, en yüksek yumradaki göz sayısı 11.26 adet ile Marabel çeşidinde 60 kg/da azot dozundan, en yüksek ocak başına yumru verimi (1020 g) ve dekara en yüksek yumru verimi 4855 kg/da ile Marabel çeşidinde 60 kg/da azot dozundan alınmıştır. En yüksek kuru madde oranı (% 22.18) ve en yüksek nişasta oranı (% 15.77) Marabel çeşidinde azot uygulanmayan parsellerde, en yüksek protein oranı (% 11.98) ise 45 kg/da azot dozunda Ausonia çeşidinde elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, patates de Nevşehir bölgesindeki kumlu ve hafif topraklar için en uygun ve ekonomik azot dozunun 45 kg/da saf azot olduğu belirlenmiştir. 2001, Sayfa: 54 ANAHTAR KELİMELER : Azot, bitki boyu, ocak başına sap sayısı, ocak başına yumru sayısı, ocak başına yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, yumrudaki göz sayısı, kuru madde oranı, nişasta oranı ve protein oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF DIFFERENT NITROGEN LEVELS ON TUBER YIELD AND QUALITY OF SOME EDIBLE POTATO CULTIVARS Yaşar DO?ANAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Sebahattin ÖZCAN This experiment was conducted to determine the effects of different nitrogen levels (0, 15, 30, 45 and 60 kg/da) on yield and quality factors of some edible potato cultivars in Nevşehir province in 1999. The experiment was established in splits plots of randomized blocks with three replications. Binella, Ausonia and Marabel potato cultivars were used in the study and sown with 70x30 cm row spacing in May. The half of nitrogen fertilizers were applied in the sowing and the remaining of fertilizer were given with the second hoeing. The highest plant height (56.33 cm), the highest number of stems per plant (4.50), the highest number of tuber (16.13) were obtained from Ausonia with 60 kg/da nitrogen dose, Marabel with 15 and 45 kg/da nitrogen doses and Binella cultivar with 45 kg/da nitrogen dose, respectively. Ausonia had the highest average tuber weight (80.00 g) in 60 kg/da nitrogen dose, on the other hand, Marabel had the highest number of eye per tuber (11.26) in 60 kg/da nitrogen dose. The highest tuber yield per plant (1020 g) and the highest tuber yield (4855 kg/da) were obtained in Marabel cultivar with 60 kg/da nitrogen fertilization application. While Marabel gave the the highest dry matter content (% 22.18) and the highest starch content (% 15.77) in the plots without nitrogen fertilizer, the highest protein content (% 11.98) was determined in Ausonia with 45 kg/da nitrogen dose. The results of this study have shown that the most suitable and economic nitrogen dose for in sandy and light soils of Nevşehir province is 45 kg/da pure nitrogen. 2001, 54 pages KEY WORDS : Nitrogen, plant height, number of stems per plant, tuber yield per plant, average tuber yield, number of eye per tuber, tuber weight, number of tuber, protein content, dry matter content, starch content,