Broyler rasyonlarına değişik düzeylerde katılan organik selenyumun besi performansı ve karkas kalitesine etkileri üzerinde bir araştırma
A research on the influences of organic selenium added to broiler diets at the different levels on fattening performance and carcass quality
- Tez No: 104587
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Doktora Tezi BROYLER RASYONLARINA DEĞİŞİK DÜZEYLERDE KATILAN ORGANİK SELENYUMUN BESİ PERFORMANSI VE KARKAS KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Filiz KARADAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dab Danışman : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Bu araştırmada ticari etlik piliç karma yemlerine 0. 150 ppm düzeyinde katılan inorganik selenyum yerine, 0.150, 0.200, 0.250 ve 0.300 ppm düzeylerinde ilave edilen organik selenyumun; canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, ölüm oranı, karkas randımanı ile but ve göğüs etlerinin selenyum düzeyleri üzerine etkisi saptanmıştır. Denemede, 1500 adet günlük broyler civciv,“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre her birisi 3 tekerrür içeren 5 deneme grubuna tesadüfi olarak dağıtılmış, su ve yemleri serbest olarak (ad libitium) verilmiştir. Besleme denemesi 6 hafta sürmüş; canlı ağırlık ve yem tüketimi haftalık olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE INFLUENCES OF ORGANIC SELENIUM ADDED TO BROILER DD2TS AT THE DIFFERENT LEVELS ON FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS QUALITY Filiz KARADAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER In this experiment, the effects of organic selenium supplemented at 0.150, 0.200, 0.250 and 0.300 ppm in replace of inorganic selenium which is added to commercial ration at 0.15 ppm, on body weight, body weight gain, feed intake, feed efficiency, mortality rate, dressing percentage values and tissue selenium retention were investigated. In experiment, 1500 day-old commercial broiler chicks were used and bird allocated to 5 treatment groups, each having 3 replicates according to“Randomized Blocks Design”. Experimental diets were randomly allocated to 100 birds experimental units, bird fed ad libitum. The experiment lasted for 6 weeks and body weights and feed intake values were taken weekly, and mortality was recorded daily.