Tam öğrenme metodunun kimya öğrencilerinin başarı ve hatırlama düzeylerine etkisi
The Effect of mastery learning method on the achievement and the retention levels of chemistry students
  1. Tez No: 104637
  2. Yazar: KAMİL ARİF KIRKIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Tam Öğrenme yönteminin, kavram haritalanyla birlikte uygulandığı durumlarda 9.sınıf öğrencilerinin Kimya dersindeki başarı ve hatırlama düzeylerine olabilecek etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma İstanbul'da bulunan bir özel fen lisesinin mevcut iki dokuzuncu sınıfına (lise-1) uygulanmıştır. Sınıflara iki öğrenme birimi anlatılmıştır. Birinci sınıfa ilk öğrenme birimi Tam Öğrenme yöntemi ile; ikinci öğrenme birimi ise kavram haritalarının kullanıldığı Tam Öğrenme yöntemi ile anlatılmıştır. İkinci sınıfa ise ilk öğrenme birimi herhangi özel bir yöntem kullanılmadan; diğeri ise sadece kavram haritaları kullanılarak anlatılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: l.Tam Öğrenme yönteminin ve öğretimde kavram haritaları kullanılmasının başarı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. 2. Başarı sırası en büyükten en küçüğe doğru sırasıyla şöyledir: Kavram haritalanyla birlikte Tam Öğrenme yönteminin kullanıldığı grup, sadece Tam Öğrenmenin kullanıldığı grup, sadece kavram haritalarının kullanıldığı grup ve son olarak herhangi bir yöntemin kullanılmadığı grup. 3. Kavram haritaları kullanılan grubun başarı düzeyi, herhangi bir yöntemin kullanılmadığı grubun başarı düzeyinden yüksektir. VII4. Kavram haritalarının Tam Öğrenme yöntemine çoğalgan etkisi belirlenmiştir. 5. Hatırlama düzeyi en yüksek olan öğrenciler başarı düzeyi en yüksek olan grubun öğrencileridir. Tam Öğrenme yönteminin kavram haritalanyla birlikte kullanılması, başarıyı kontrol grubunun başarısının yaklaşık 2 standart sapma yukarısına çıkarmaktadır. Tam Öğrenme yönteminin ve kavram haritaları kullanılmasının uzun dönemli hatırlama üzerine önemli etkileri bulunmaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to investigate the combined effects of Mastery Learning Method of Instruction and concept mapping have an impact on the achievement and retention levels of secondary school ninth year chemistry students compared to the control conditions. The research was implemented for two ninth grade classes of a private science high school in Istanbul. Two learning units were taught. The first class was taught by using Mastery Learning Method of Instruction for the first learning unit and Mastery Learning Method of Instruction combined with concept mapping for the second unit. The other class was taught by using neither Mastery Learning Method of Instruction nor concept mapping for the first learning unit but concept mapping was used while the second learning was being taught. Analyses of the data indicated that : 1. Mastery Learning Method of Instruction and concept mapping have significant effects on the summative achievement. 2. The relative achievement levels regarding the summative test scores of the study groups can be listed as;the Mastery Learning with concept mapping group, the Mastery Learning group, the concept mapping group, the control group.3. The concept mapping group achieved higher than the control group on the summative test. 4. The effect of Mastery Learning and concept mapping is additive and greater than the single effect of either alone. 5. The group with the highest achievement level on the summative test has the highest level of retention. When Mastery Learning Method of Instruction was combined with the concept mapping, the level of achievement increased by two-sigma values above the control group. Both methods had important effects on the retention levels of students.