Delphi programlama dili kullanarak programlanabilir denetleyici eğitim simülatörü
PLC education simulator using Delphi programming language
- Tez No: 104673
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi laboratuarlarında bulunan IDEC FA-1J Programlanabilir Mantık Denetleyicisinin Windows tabanlı bir eğitim simülasyonun yazılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışma sırasında PLC giriş ve çıkışlarının gösterildiği bir bölüm, op-code giriş editörü, op-code verilerini simulator formatına çevirebilen bir modül gerçekleştirilmiştir. Eğitim simülatörü Delphi programlama dili kullanılarak yapılmış ve Windows işletim sistemi altında çalışmaktadır. Yapılan yazılımla PLC programlamayı hızlı bir şekilde öğretmek ve PLC bulunmayan ortamlarda da, bir bilgisayar üzerinde PLC kodu yazabilmeyi sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, writing a Windows based education simulator for FA-1J Programmable Logic Controller which is used in Marmara University Technical Education Faculty Laboratories is intended. A unit that shows PLC inputs and outputs during operation, op-code entry editor and a module converts op-code data to simulator format is realized. Education simulator is written using Delphi programming language and run under Windows operating system. By this software it is aimed to make PLC learning process fast and enable users to write PLC code on a computer where PLC is not available.