Küreselleşme sürecinde sosyal güvenlik sistemlerinin dönüşümü ve Türkiye
The Transformation of the social security system in the process of globalization and Turkey
  1. Tez No: 104720
  2. Yazar: ABDULHALİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
oz Endüstrileşme/ kentleşme sürecinde yaşanan dönüşüm, sosyal güvenliğin devlet için bir görev, vatandaşlar için de bir hak olarak ulusal ve uluslar arası belgelerde yer almasını sağlayarak refah devletinin temellerini oluşturmuştur. İkinci Dünya Savaşı' ndan sonra 1970'lere kadar gerçekleştirilen olağanüstü ekonomik büyüme ile sosyal güvenlik hizmetinin genişletilmesinin imkanları artmış ve refah devletinin en önemli gelişme anahtarlarından birisi sayılan sosyal güvenliğin altın çağı yaşanmıştır. Sosyal güvenlik sistemleri, günümüzde finansman sorunları yaşamakta ve toplumun yaşadığı dönüşüme cevap vermek için yeni bir arayış içerisinde bulunmaktadır. Endüstri sonrası toplum veya bilgi toplumunun sorunlarını ekonomik sınırlarla ölçmek gerçeklerle bağdaşmayabilir. Yaşlıların artması, aile yapısındaki olumsuz gelişmeler, bireysel kutuplaşma veya yabancılaşma, büyüyen sorunlar olarak toplumun geleceği için tehlike arz etmektedir. Toplumun yaşadığı dönüşümü bırakıp devleti kullanarak gelişmelere yön vermek küreselleşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Uluslar arası rekabetin artması, liberalleşme eğilimlerini güçlendirmekle birlikte sosyal korumada olumsuz gelişmelere yol açabilmektedir. İşsizliğin artması ve işsizlik yardımlarının azalması, çalışma hayatı dışında kalanlar için sosyal dışlama tehlikesini doğurmuştur. Bütün bu gelişmeler, küreselleşme sürecinin çalışanlar ve dışlananlar açısından kayıp bir dönem olabileceğini göstermektedir. Finansal küreselleşmenin ve sermayenin güçlenmesinin yol açacağı riskler için tedbirlerin alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Sosyal adaleti dikkate almayan ekonomik büyüme seçeneklerine başka alternatifler aranmalıdır. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkeleri örnek alan bir kapsamı seçmeleri, onlar için her zaman uygun olmayabilir. Sosyal güvenlik sistemlerinde gelecek için şu yaklaşımlar benimsenmelidir: Çalışma şartlan iyileştirilmeli ve serbest zamanların sayısı arttırılmalıdır. Devletin sosyal ödeme ve yardımları, aileyi güçlendirme ve meslek kazandırmayı esas alacak şekilde sosyal yardımlara doğru yönelmelidir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the urbanized and industrialized transformations, social protection seen as the mission of government and the right of citizen in the nation and international document where secured confort make basic of country. After the 2nd World War and up to 1970; all the exraordinary economic growth provision and the increased of expended social protection services and confort, make social protection, which is one of the key of country development to be named as golden age. To answer the current financing problems and experience of community transformation, made a new searching in the social protection systems. After industry, its wrong to measure the community problems in the economic borders. What community's future facing problems are increased in ageds, negative effects on family structure and individualization or alieanation. Leaving communtiy's transformation and directing of development by using government will effect globalization negatively. Increased international competition, as will as fortify liberalization scheme, it also will effect social protection by negative developments. Increase of unemployment and decrease of services. Cause danger of social externalized to whomstay outside working life. All of these developing refer to globalization peroid as lossing to both workers and unemployers: Preparation gainst risks fmanancial globalization and capital strength must be taken. Any economic growth way that don't take social justice must find another alternatives. Taken developed countries as model for developing countries may not be appropriate every time. This features must be taken by social protection systems for future : To improve of working conditions and increase in free times number, government must direct social services toward social payment and support family strength and jop earning basicly. IV