Farklı ekonomik ve siyasi sistemlerde sosyal haklar: Azerbaycan örneği
Social rights in the different economic and politic systems: Azerbaijan model
- Tez No: 104728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
öz Batı toplumlarında ortaya çıkarak gelişen sosyal hakların, Anayasalarda belirtilmesi ve hukuki güvence altına alınması büyük önem taşımaktadır. Fakat toplumların ekonomik siyasi yapılanmasından farklılıklar, sosyal hakların tanınmasına, güvencesine ve uygulanmasına kendi etkisini göstermektedir. Çalışmamızda, yalan tarihlerde iki farklı ekonomik-siyasi yapılanma dönemi yaşayan Azerbaycan Cumhuriyetini örnek aldık. 1220-1991 tarihleri arasında SSCB'nin terkibinde sosyalist sistemi uygulayan ve 1991 'den ise bağımsızlığım elde etmiş ve gelişmesini demokrasi ve piyasa ekonomisi üzerine kurmaya çalışan Azerbaycan'da, sosyal hakların Anayasal düzeni içindeki yerini ayrı-ayn inceleyip karşılaştırmaya çalıştık. Karşılaştırma sonucu, Sosyalist Azerbaycan'da sosyal hakların geniş Anayasal düzenlemeye malik olduğunu görmekteyiz. Sosyalist Sovyet doktrini, sosyal hakların gerçek güvencesini sistemin ideolojik, ekonomik, siyasi, hukuki yapılanma tarzına bağlamasına karşın, uygulamada bu kriterlerin yalnız ilk ikisinin önemini görmekteyiz. Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan, Cumhuriyeti Anayasası da sosyal hakların geniş şebekesine yer vermiştir. Fakat Anayasa,“sosyal devlet”ilkesini dolayı yolla kabul etse de devleti sosyal yükümlülükler konusunda birinci sorumluluktan kaçmdırmışnr. Buna karşın Anayasada sosyal hakların hukuki güvencesine ilişkin, ulusal ve ulusal üstü koruma mekanizmasını içeren normlar, yer almaktadır. Kanımızca, Azerbaycan'da gerçek demokratik yapılanma, başarılı şekilde biçimlenirse, hukuki mekanizmalar sosyal hakların işleyişini sağlamlaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination in Constitution of social rights that emergeol in eastern societes and giving them legal guarantee is very important. But differences in political - economic structures of societies affect the definition, guarantee level and application of social rights. In our study we analysed Azerbaijan Republine that hare been lired two diffekent political and economic system in recent history. We tried to compare the place of social rights in constitutions of Azerbaijan that applied socialist sistem when it was in inclusion of SSR during 1920-1991 and got its in dependence and ariented to develop through democracy and market economy after 1991. In result, we saw that canstitution of socialist Azerbaijan cover more social rights. Inspite of that the real legal guarantee of social rights were indexed to ideological, economic, political and legal development in Socialist Sovjel Doctrine, in practice we saw only first two criterion of them. After getting its independence constitution of Azerbaijan also consider more social rights. But constitution though reflects“social state”principle indeveet way it doesn't make fierstly Responsible of government social rights. Inspite of this, constitution compounds norms regardig national and international protection in connection with lagal guarantee of social rights. We think that, if democratic frame is applied succesfully in Azerbaijan, the legal base will strengthen the processing of social rights. 11