Esnek çalışmanın çalışanlara ve işverenlere etkisi
Effectiveness of flexible working on employees and employers
- Tez No: 104729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
oz Teknolojik gelişmelerle birlikte küresel boyutlara taşınan rekabetçi ekonomik sistem, çalışma yaşamında uygulamaya geçirdiği esneklik temeline dayalı üretim, yönetim ve çalışma biçimleriyle endüstri ilişkileri sistemini sorgulamakta ve değiştirmektedir. Tezimizde giderek yaygınlaşan esnek çalışma modellerinin çalışanlara ve işverenlere etkisi, çeşitli boyutları ile incelenmiştir. Kuramsal gelişmeler, hipotetik yaklaşımdan ziyade analitik metotlarla ve tarihsel gelişim süreci içerisinde ele alınmıştır. Güncel tartışmalar üzerine ayrıntılı yorumlara girilmeden, görüş ifade edilmiştir. Sorunlar ve sonuçları, ülkeler bazında makul örneklerle desteklenmeye çalışılmıştır. Esnek çalışma uygulamaları, olumlu ve olumsuz yöndeki farklı yaklaşımlara rağmen, globalleşen ve değişen ekonomik yapı bağlamında çalışanların ve işverenlerin ihtiyaç ve beklentilerine dinamik alternatifler sunmakta, çalışma yaşamında giderek daha yaygın uygulama alanı bulmaktadır. Bu durum çalışma mevzuatının esnekleştirilmesi çalışmalarını da hızlandırmaktadır. ABSTRACT The competetive economic system which moved to the global extends with technological improvements, the production depending on basis of flexibility that is applied to the work-life, examining and changing the industry relations system with the management and their ways of work. The effects continuously spreading flexible working types on employees and employers are examined with the various views. The theoretical developments are studied with analytical methods and in the process of historical improvement not as a hypothetic approach. Without any commentories upon the current discussions, opinions are given. Problems and their results are tried to support in the rank of countries. Flexible working practices in spite of positive and negative different approaches, serve dynamic alternatives for the needs and hopes of employees and employers in the changing economic structure. Find widespread practice areas in the work life. This condition accelerates the studies about making the work laws flexible. I
Özet (Çeviri)