Cumhuriyet Devri Türk şiirinde din duygusu (1923-1970)
Religions emotions in the Turkish poetry of Republican Era
  1. Tez No: 104740
  2. Yazar: SECAATTİN TURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 709
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde din duygusunun nasır yer aldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1923-1970 yıllan arasında yayınlanan şiir kitapları üzerinde gerçekleşen çalışmamızda kronolojik bir metod takip edilmiştir. Çalışmamız giriş ve sonuç haricinde dokuz ana bölümden oluşmaktadır. Girişte bölüm din-sanat arasındaki münasebet, birinci bölümde şiirlerde ortaya konulan inanma ihtiyacı, ikinci bölümde Tânrı'ya olan iman ve teslimiyet, üçüncü bölümde peygamberler* dördüncü bölümde kutsal kitaplar, beşinci bölümde ibadetler, altıncı bölüm ölüm -ve ahireti, yedinci bölümde ise tasavvuf ele alınmıştır. Dinî mekanlar sekizinci, kutsal gün ve geceler ise dokuzuncu bölümlerde söz konusu edilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmamızın değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca ele aldığımız şiirler ve faydalanılan kaynaklar da bibliyografyada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study aims to put forward how religious emotions in the Turkish poetry of Rebublican era manifest itself. The study followed chrenological mejthod deals with the poetry book, that published between 1923-1970. Our sutudy is formed nine chapter, except introduction and Conclusion. The introduction cahapter contains the relations between religion and art, the first chapter the need of believing, the second the refuge and submissioan to God, third the prophets, the fourt the sacred books, the fifth religion practise, the sixth dead and the next world* the seventh mysticism* the eight sacred places and building, and tile ninth and last sacred days. In the conclusion chapter is evaluated the study. And in the bibliographical note is given the title of poetries and other sources that used.