P.A. Tolstoy'un Avrupa gezi notlarında (1697-99) 'Ben ve Öteki'
P.A. Tolstoy's journey notes (1697-99) the subject of 'I and the Other'
- Tez No: 104741
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Oz Dünya Tarihi birçok araştırmacıya göre, farklı olanların birbirleriyle ilişkisinin tarihi değildir. Batı - Doğu olarak adlandırılmış ve yüzyıllar boyunca bir zıtlık ilişkisi içinde yerliştirilmiş kültürel tipolojilerin gelişme tarihidir. Doğu - Batı ekseni üzerinden XVII. yüzyılın sonu ile XVIII. yüzyılın başlarında Rus kültürel yaşamına bakıldığında çeşitli ekonomik, sosyo-politik ve kültürel değişikliklerin yaşandığı görülür. Kısa zamanda Çar I.Petro ve yandaşları her alanda getirdikleri yeniliklerle Rusya'daki“büyük değişikliği”sağlamayı başarırlar. Petro döneminde Rus devleti Avrupa ülkeleriyle uluslararası politik bağlantılar kurar. P.A.Tolstoy'un Avrupa Gezi Notları'nda (1697-1699)“Ben ve Öteki”Konusu adlı çalışmamızda diplomat ve yazar P.A.Tolstoy'un Avrupa gözlemlerinden yola çıkarak, Rusya'nın ulusal, kültürel, dinsel bakımından Batı'dan yalıtlanmış olmasının nedenleri araştırılmıştır. Bu çalışmada, Ben ve Öteki karşılaştırmasının somut bir örneği sayılan Tolstoy'un Gezi Notları'nda bilgilendirici nitelik taşıyan Avrupa kültürüne, güncel yaşamına, adet ve göreneklerine ilişkin bölümler betimlenip yorumlanmış ve Rusya ile aralarındaki koşutluklar ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Adı geçen dönemde Rusya'nın ve Batı'nın işbirliği yapması zorunluluğunun ortaya çıkmasıyla Tolstoy, yeni bir fikir öne sürer: bu iki ayrı dünya karşı karşıya getirilmiş değillerdir, her ikisi de gelişim zincirinin birer halkasıdır. P.Tolstoy'un gezi notlarının seçilmesinde, bu yapıtın yazınsal değerleri de belirleyici rol oynamıştır. Belirtilen yazınsal değerin göstergesi ise adı geçen yapıtın Petro dönemi öncesi edebi-belgesel düzyazının bir örneği olarak, ilk başta gezi günlüğü türünün temellerini atmış olmasıdır. Çalışmanın konusu sosyo-kültürel boyutlar da içerdiğinden, bütüncül bir yöntemden çok çoğulcu bir yöntemsel yaklaşım yeğelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract According to many researchers, the history of the world is not the history of the relation of the diverse elements. It is the history of development of the cultural typologies named the West and the East and is based on contrast that has lasted for many centuries between these two civilizations. When we look at the Russian life at the end of the 17.th and in the begining of the 18.th centuries in terms of the East and West, we see various economical, socio - political and cultural changes. In a very short time, Tsar Peter I and his supporters achieve to create 'the great changes' through novelties that they enjected in every field of Russian socio-cultural life. During the reign of the Peter, Russian government provides international political connections with European countries. In our study which is called 'In the P.A. Tolstoy's Journey Notes (1697-1699) the Subject of I and the Other' through and author P.A Tolstoy's Europe impressions, it has been examined why Russia had been isolated from the West with regard to its national, cultural and religional characteristics. In this study some parts of P.A. Tolstoy's journey notes which has been regarded as a tangible example of the comparision of I and the other, the European culture, daily life and customs in Europe are described and interpreted, so that the contrasts and differences between Russia and Europe can be tried revealed. In the mentioned period, with the obligation for Russia to enter a co-operation with the West, Tolstoy puts forward a new claim: These two different worlds should not be considered as opposites, on the contrary they should be regarded as links of the same developmental chain. One of the reasons why P.A Tolstoy's Journey Notes is chosen is the work's literary value.The fact that it had laid the foundations of the travel writing genre can be seen as an indicator of the literary value of the work which constitutes a sample of literary-documantry prose of pre-Peter period.