Küreselleşme sürecinde Avrupa Birliği eğitim sisteminin Türk eğitim sistemine etkisinin Çorlu ilçesi örneğinde incelenmesi
The study of the effects of EU education system on Turk education system in the globalization process in Çorlu county/region
- Tez No: 239217
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küreselleşme Sürecinde Avrupa Birliği Eğitim Sisteminin Türk Eğitim Sistemine EtkisiBu çalışmada Küreselleşme çerçevesinde eğitimde yaşanan değişiklikler, Avrupa Birliği Eğitim sisteminin küreselleşen dünyada nasıl rol aldığı, Türkiye'nin bu süreçte izlediği politikalar ve eğitimde yaptiği reformlar incelenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem, amaç, sınırlılıklar, yöntem ortaya konulmuştur. Birinci bölümde çeşitli kısımlarıyla küreselleşmenin tanımı ve açıklaması ve tarihi sürecine yer verilmiştir. İkinci bölümde küreselleşme sürecinde Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişimi verilmiştir. Üçüncü bölümde küreselleşmenin eğitime getirdikleri, Avrupa Birliği oluşumunda eğitime getirilen yeni anlayışlar, Avrupa Birlşiği eğitim sistemi ve politikaları anlatılmıştır. Küreselleşme sürecinde Türk eğitim sisteminde yaşanan değişimler, Avrupa Birliği uyum politikalrının eğitim düzlemindeki yansımaları , eğitim sistemimizin tarihsel gelişimi ve uyum sürecinde yaşanılan sıkıntılar verilmiştir.Dördüncü bölümde anket çalışması yer almaktadır. Araştırma sonuç, öneriler ve kaynakçayla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, It was analyzed the changes in education, how the European Union Education System takes role in the globalizing world, the policies Turkey adopts and reforms in education. The research comprises five sections. In the introduction; problem, aim, limitednesses and methods were introduced. In the first section, It was mentioned about The definition of globalization with different parts, its explanation and historical process. In the second section, It was mentioned about historical development of European Union in the globalization process. In the third section, it was told about the bringing of globalization to education, new understandings brought to education in the composition of European Union, European Union Education System and policies. In the fourth section, It was given place to changes in Turkish Education System in globalization process, reflections of European Union adjustment policies on the plane of education, historical development of our education system and experienced difficulties in adjustment process. In the forth section, there is a survey study. The research finishes with conclusion, suggestions and bibliography.