Küreselleşme ve endüstri ilişkilerine etkisi
- Tez No: 104821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZ Küreselleşme, teorik olarak eski olmakla birlikte, bugünkü anlamıyla ortaya çıkması İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra olmuştur. Ekonomik, siyasi, teknolojik ve kültürel boyutları ile çok yönlü olarak dünyayı etkisi altına almıştır. Farklı boyutlarda ortaya çıkan küreselleşmenin sebep-sonuç ilişkisinde bir iç içelik göze çarpmaktadır. Küreselleşmenin sebep ve sonuçları birbirini besleyen bir olgudur. Bu çalışmanın amacı küreselleşmenin endüstri ilişkileri alanındaki etkilerini ortaya koymaktır. Merkezde değişimin olduğu bir dünyada sendikacılık, toplu pazarlık, ücretler, istihdam, işsizlik ile üretim ve yönetim anlayışındaki yeni gelişmeler bu çalışmanın ele aldığı konulardır. Konunun incelenmesindeki en önemli etken, kuşkusuz, küreselleşmenin değişimle olan sıkı ilişkisidir. Hakkında ileri sürülen bütün eleştirilere ve olumsuz yaklaşımlara rağmen küreselleşme hayatın birçok alanında kendisini hissettirmektedir. Hayatın genelindeki bu değişim gerçeği doğal olarak endüstri ilişkileri alanında da ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda; üretim anlayışında yaşanan değişime paralel olarak yönetim anlayışındaki değişim, bütün çalışma hayatında köklü değişikliklere neden olmuştur. ABSTRACT Globalization has acquired its actual widespread and powerful effect after the World War II, though it was too old in theory. It has effected all the world by the multiple on its economical, political, technical and cultural dimension. A complexity of globilazition's cause-result relation is to conspicuos. It has come to a state of the fact that its causes and results feed each other. This work purposes to demonstrate the effects of globalization on industrial relations field. - In a world whose focus there is change - trade unionism, collective bargaining, wages, employment, unemployment and new developments in product and management understanding are taken up throughout this work. The most effect of such a study, of course, is powerful relevance of globalization to change. Globalization, though all criticisms and negatif approachs are alleged about itself, makes its effect on many aspects of life. Reality of the change in general of life, naturally, brought out itself into the open at industrial relations field too. In this context, the changing in management understanding - as parallel to the changing in product understanding - has become the cause of radical alterations. m
Özet (Çeviri)