İnsan kaynakları yönetiminin örgütsel değişim üzerindeki rolü, önemi ve tekstil sektöründe bir araştırma
The Role and importance of human resources management on organizational chage and a research on tekstile sector
  1. Tez No: 104841
  2. Yazar: GALİP CANSU GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Temelde kaçışın olmadığı değişim olgusu işletmelerin başetmek zorunda kaldıkları önemli bir konu ve çoğu zamanda bir problemdir. İş yaşamında kendini her seferinde farklı bir şekle büründürerek ortaya çıkan bu olgu, bazen işletmeye giren yeni bir makine olurken bazen çıkan bir yasanın gerektirdiği yaptırım bazen de şirketlerin daha verimli, daha etkin ve dolayısıyla daha karlı hale dönüştürecek sihirli bir formül; toplam kalite, re-engineering, joint venture vs. oluverir. İşletmecilik kadar eski olan örgütsel değişim konusunda onu anlamak ve paylaşmak çözümün anahtarı olmuştur. Bu doğrultuda işletmeler bir takım değişimle mücadele yöntemleri geliştirmiştir. Değişime, işletme içinden ve dışından kaynaklanan farklı etkenler sebep olmaktadır. Çevresiyle uyum sorunu yaşamak istemeyen işletmeler bu etkenleri, alt unsurlarını ve süreci doğru değerlendirip yönetecek değişim ajanlarına (uzmanlarına) ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler, uzmanlık ve tecrübeleriyle orantılı ve karşılaşılan sorunun gerekleri doğrultusunda bir değişim planı hazırlar ve uygularlar. Burada mücadele kadar bunu gerçekleştirecek olan ajanın deneyimi, kişiliği ve seçimi de işletmeler için üzerinde düşünülmesi gereken hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde çözümleme, değişim ve dondurma aşamalarından oluşan ajanın hazırladığı plan uygulama sürecinde bazen personelin direnişiyle karşılaşır. Bu direnişi kırmak ajanın veya işletme yönetiminin önceden böyle bir muhtemel duruma hazırlıklı olunmasına bağlıdır. Bünyelerinde İnsan Kaynakları Bölümü olan işletmelerin değişimle mücadelede daha donanımlı olacağı yadsınamaz. Personel idaresine yönelik temel uygulamalarının yardımı ile insan kaynakları örgütsel değişimi yönetme ve başarıya ulaştırmada bugün olduğu kadar gelecekte de işletmelerde ki önemini sürdürecektir. Tekstil sektöründe yapılan araştırma da bu noktada insan kaynakları yönetiminin örgütsel değişim üzerindeki olumlu etkisini ve rolünü ortaya koymayı amaçlamış ve kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Change is an important phenomen for enterprises to overcome and it mostly comes out as a problem. Change can occur in diffrent ways in organizations: a new machine, a new law by government, a new management technique such as Total Quality Control, reengineering etc. Since the key point to overcome change is to understand and share it, enterprises have developed different techniques to struggle with change. There are different factors causing change both inside and outside of the organization. Firms which do not want to face problems with change employ change agents who can evaluate and manage the change. Change agents develop and implement plans which involve defreezing, change and refreezing steps. While executing this plan, change agents generally experience resistance towards change. The importance of HR department can't be denied in reducing this resistance. By the help of basic HR applications firms will be more equipped to achive in the end of this process. In this study this fact is shown by a research conducted on firms activating in textile sector. According to results, it is explored that main HR functions do have significant effects on organizational change.