İnsan kaynakları yönetiminin halkla ilişkiler faaliyetlerinde başarıya etkisi: Kurtalan Çimento Fabrikası örneği
The Effect of the management of the human resources on the success of the public relations activities: The example of Kurtalan CementFabric
- Tez No: 117779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
115 ÖZET Değişim ve kendini yenilemenin her geçen gün daha fazla kaçınılmaz olduğu çağımızda, küreselleşmenin ekonomik ve toplumsal yaşam üzerindeki etkisi örgütlerin üretim ve yönetim süreçlerine de yansımıştır. Bu kapsamda, örgüt içerisindeki insanın tüm yaşam alanlarında yeniden değerlendirilmesi ve insan olarak yaşamının ve kişiliğinin tüm boyutlarıyla incelenerek dikkate alınması gereği doğmuştur. Bu çalışma, çeşitli toplumsal gereksinmelerin karşılanması işlevini yerine getirerek var olan özel ve kamusal örgütlerin, halkla ilişkiler faaliyetle rinde başarı sağlamaları konusunda insan kaynakları yönetiminden nasıl yararlanılabileceği üzerine kurulmuştur. Sınırsız sayılabilecek bir rekabet or tamında, örgütler açısından en önemli rekabet unsuru olan insan faktörünün önemine dayanılarak halkla ilişkiler faaliyetlerinin başarısında bir enstrüman olarak insan kaynakları yönetiminin rolü saptanmaya çalışılmıştır. Günümüze kadar uzanan süreçte insana bakış açısının ortaya kon ması maksadıyla önce yönetim düşüncesinin evrimi, arkasından insan kay nakları yönetimi incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Devamında, örgütlerde halkla ilişkiler ve iç halkla ilişkilerin önemi ve işlevlerine değinilmiştir. Son bölümde ise, bu kuramsal çalışmalar doğrultu sunda, Kurtalan Çimento Fabrikası'nda insan kaynakları yönetimi ve halkla ilişkiler çalışmaları incelenmiştir. Fabrikanın 228 çalışanı arasından rastgele belirlenen 50 çalışanına görüşme ve anket uygulanarak bulgular ortaya kon muş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
116 ABSTRACT The effect of getting global on social life and economy is also reflected on the organisations productivity and management process, where the changes and refreshening ourselves mentality is getting stronger day by day in this age. In that case, it should be examined both living conditions of people in organisations and its necessary of examining all details of human living conditions and personality are occured. This study is based on, how to motivate the human resources during the management period which covering diverse social needs function is made to be done by both the private and public organisations. In a competetive setting that we may call endless; according importance of human factor, the most competetive element of organisations, could be dealed with the role of human resources management as an instrument where covering the success of public relations processes. From the point to today, in this period; to set on the aproach of human resources, first of all the evolution in the thoughts of management and than management of human resources are examined and considered. In the next section; the importance and functions of public relations and local inner public relations are discussed. In the last section;according to this theoretical works, humans resources management and public relations processes are examined in Kurtalan Cement Fabric. By applying enquiry and special report on 50 workers who are selected randomly in 228 personnel proceeds are delivered and considered.