Optimum design of single phase capacitor start motors
  1. Tez No: 10502
  2. Yazar: İLHAMİ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET KAPASITÖR BAŞLATMALI TEK FAZLI MOTORLARIN OPTİMUM TASARIMI GÜLER, Ilhami Yüksek Lisans Tezi, Elk. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Bülent ERTAN Eylül 1990, sahife Bu çalışmada tek fazlı kapasitor başlatmalı asenkron motorun performansının motorun boyutları cinsinden analizi için bir metod geliştirilmiştir. Böyle motorların tasarimı için bir optimum tasarım metodu açıklanmıştır. Bu metodta Dış Penaltı Fonksiyonu metodu kullanılarak kısıtlı problem kısıtsız probleme dönüştürülmüş ve bu kısıtsız problem, en hızli. minimizasyon metodlarmdan biri olduğu düşünülen Davidon Fletcher ve Powell metodu kullanılmak suretiyle minimize edilmiştir. Dış Penaltı Fonksiyonu metodunun kullanım! olurlu tasarımdan başlama ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. Anahtar sözcükler asenkron motor, optimizasyon, tasarım Bilim Dalı Sayısal Kodu: 608.01.03 i iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMUM DESIGN OF SINGLE PHASE CAPACITOR START MOTORS GULER, Ilhami M.S. in E.E. Supervisor : Prof. Dr. H. Bülent ERTAN September 1990, pages In this study, a method is developed for analysis of performance of single-phase capacitor start induction motor, in terms of dimensions. And an optimum design method is described for the design of such motors. In this method, transformation of the constrained problem to an unconstrained one is performed by using the External Penalty Function method. And this unconstrained problem is subjected to minimisation by using Davidon Fletcher and Powell method which is normally considered to be one of the fastest method. The use of External Penalty Function method eliminates the need to start from a feasible design. Keywords : Induction motor, optimization, design. iii