Parti içi demokrasi
Intraparty democracy
- Tez No: 105024
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN KUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Demokrasi günümüzün en önemli ve en çok kabul gören siyasal rejimidir. Bu nedenle bütün siyasal rejimler, hatta demokrasi karşıtı siyasal rejimler bile kendilerinin demokratik oldukları iddiasındadır. Siyasal partiler ise demokrasinin en önemli siyasal kurumlarından biridir. Bu açıdan çağdaş demokrasi anlayışı için, parti içi demokrasi yaşamsal bir öneme sahiptir. Gerçekten günümüzde siyasal partiler olmaksızın demokrasinin yaşamasına ve "işlemesine olanak yoktur. Bu nedenle demokrasiyi yaşatmak ve sürdürmek için siyasal partilerin demokratik bir iç yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Aksi halde kendi içlerinde demokrasiyi uygulayamayan partilerin ülke bazında demokrasi mücadelesi yapması gerçekçi olmayacaktır. Bilindiği gibi parti içi demokrasi, partinin bütün kademelerinde görev alanların seçimle ve belirli bir süre için göreve gelmelerini partinin önemli sorunları hakkındaki çözüm önerilerinin alt kademelerden yukarı kademelere doğru gerçek ve demokratik bir süreç içerisinde oluşmasını gerektirir. Bu bağlamda siyasal partilerin topluma öncülük edebilmesinin ve çoğulcu demokrasiyi yaşama geçirebilmesinin önkoşulu, parti içinde farklı fikirlerin bir arada yaşayıp yarışmalarına olanak veren bir parti içi hukuk ve demokrasi düzeninin kurulması ve işlerlik kazanmasıdır. Bu açıdan parti içi demokrasi bir amaç değildir, bir araçtır. Elektronik demokrasi, elektronik devlet ve elektronik siyasal partiler uygulamasının yaşama geçmesi parti içi demokrasinin gerçekleşmesini oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede parti içi demokrasinin önündeki bir çok engel ortadan kaldırılabilecektir. Örneğin sadece üyelik ve delege sisteminin elektronik ortama aktarılması bir çok sorunu çözümleyecektir. Sonra parti içi seçimlerin elektronik ortamda yapılması zaman ve mekan sorunundan kaynaklanan bütün engellere son verecektir. Bu nedenle ülkenin en önemli siyasal sorunu olan parti içi demokrasinin, bir ideal olmaktan çıkarılıp gerçekleştirilmesi için, bir an önce gerekli Anayasal ve yasal değişiklikler yapılmalıdır. Çağdaş çoğulcu demokrasinin ilkeleri ışığında yapılacak bu değişikliklerle, siyasal partiler demokratik bir yapıya kavuşacaklardır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Democracy is one of the most important and accepted of political systems in operation today. Even the political systems which oppose democracy claim that they are democratic. Political parties are significant institutions of democracy, so democracy within a party is of vital importance. It is impossible for democracy to survive without political parties. In this respect, political parties need to have a democratic structure to keep democracy alive and going. Otherwise, it cannot be considered realistic for the parties which do not apply democracy within themselves to fight for democracy. It is known that intraparty democracy requires party members to take responsibility at every level of party administration and for the party to be elected for a given period of time. Solving problems within a political party should be seen to be democratic by using a bottom-up problem solving process. A prerequisite for any party desiring to lead and bring a pluralist democracy into society is to establish an intraparty system of law and democracy that allows different ideas to survive and compete within the party. From this perspective democracy is a vehicle rather than a target. The application of electronic democracy, the electronic state, and the electronic political parties in society will ease the institution of intraparty democracy significantly as most of the barriers to democracy will be able to be removed. Electronic environments will ease control of party membership, elections and delegation. Relating to the aforementioned, necessary and immediate changes to the constitution and law in connection with political intraparty democracy needs to be made. Through changes in the light of the principals of modern pluralist democracy, political parties going to have a democratic structure. IV