Comparison of information processing abilities of children with organically mild mental retardation and children with-non specified mild mental retardation
Organik ve organik olmayan hafif derecede zihinsel engelli çocukların bilgi işlem becerilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 105122
  2. Yazar: BETÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
oz ORGANİK VE ORGANİK OLMAYAN HAFİF DERECEDE ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN BİLGİ İŞLEM BECERİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Yalçın, Betül Yüksek Lisans., Psikoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Sibel Kazak-Berument Ağustos 2001, 167 sayfa Bu araştırma organik ve organik olmayan zihinsel engelli çocukların bilgi işlem becerilerini karşılaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmaya, düşük sosyo ekonomik düzeyden (SED) gelen organik ve organik olmayan hafif zihinsel engelli grupların yanında, yüksek SED'den gelen organik nedenli bir grup da dahil edilmiştir. Her deneysel grubun aynı SED'den gelen, zeka yaşları (ZY) ve kronolojik yaşları (KY) eşitlenmiş kontrol grupları bulunmaktadır. Araştırmada 131 çocuğun oluşturduğu toplam 9 grup bulunmaktadır. Tüm gruplar hatırlama, ilişkilendirme, kategori, mantıksal dizin ve işlem hızı deneylerindeki performansları yönünden karşılaştırılmaktadır. Zihinsel engelli çocuklar bilgi işlem becerileri açısından geri ya da farklı mı sorusuna cevap bulmak için SED'leri eşitlenmiş organik ve organik olmayan grupların kendi kontrol grupları ile olan performans farklılıklarınabakılmıştır. Bu grupların birbirinden farklı olup olmadığını anlamak içinde düşük SED den gelen organik ve organik olmayan zihinsel engelli bireylerin performansları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Organik nedenli olmayan grubun bilgi işlem becerileri açısından normal çocuklardan geri olduğu bulunurken organik nedenli grubun kategori ve mantıksal dizin dışında farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, yüksek sosyo ekonomik düzeyden olmanın organik sebepten kaynaklanan farklılığı azalttığı bulunmuştur. Organik yüksek sosyo ekonomik grubun tüm deneysel testlerde organik olmayan grupla aynı performası elde ettiği görülmüştür. Genel sonuçlar gelişmsel yaklaşımının iki-grup ve gelişimsel gerilik sayıltısını doğrularken, aynı zamanda SED'in zihinsel engelli grubun bilişsel işlemleri üzerindeki olumlu etkisini de kanıtlanmıştır. Anahtar Kelimler: SED, Hafif Zihinsel Engel, Bilgi İşlem Becerisi, Kategorilendirme Becerisi, Mantıksal Operasyon Becerisi, Hatırlama, İşlem Hızı, Down Sendromu vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF INFORMATION PROCESSING ABILITIES OF CHILDREN WITH ORGANIC MILD MENTAL RETARDATION AND CHILDREN WITH NON SPECIFIED MILD MENTAL RETARDATION Yalçın, Betül M.Sc, Department of Psychology Supervisor: Assist. Prof. Sibel Kazak-Berument August 2001, 167 pages This study was designed to compare the information processing abilities of children with organic mild mental retardation and non specified mild mental retardation. Experimental groups consist of organic mild mental retardation low SES, non specified mild mental retardation low SES and organic mild mental retardation high SES group. Each experimental group had SES level, mental age (MA) and chronological age (CA) matched control groups. There were 9 groups and totally there were 131 participants. Each group was compared on the basis of their performances in recall, reasoning, categorization, logical ordering and speed of processing tasks. To see whether children with mental retardation is delayed or deficient in their information processing ability, performances of SES matched iiiorganic and non specified mildly retarded groups were compared with their own control groups. Performances of these groups were compared with each other also to investigate whether they were different from each other. It was concluded that non specified mentally retarded individuals are delayed in recall ability, while organically based mentally retarded individuals were deficient in their information processing abilities excluding categorization and logical ordering ability and processing speed. Additionally non specified retarded and organically retarded low SES group were different from each other. However, coming from high SES to a degree seem to compensate for being organically retarded. In all of the experimental tasks organic mental retardation high SES group performed similar to with non specified low SES group. Results of this study were consistent with the two-group and similar structure assumptions of developmental delay approach. At the same time in retarded population positive effects of SES on the cognitive functioning were found. KEY WORDS: SES, Mild Mental Retardation, Information Processing Ability, Categorization Ability, Logical Operation Ability, Recall, Speed of Processing, Down Syndrome IV