A Work study for steel modular form panels and production cost control
  1. Tez No: 10518
  2. Yazar: MURAT KUTAY
  3. Danışmanlar: ENGİN ERANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET ÇELİK MODÜLER KALIP PANOLARI VE ÜRETİM MALİYET KONTROLÜ ÜZERİNE BÎR İŞ ETÜDÜ KUTAY, Murat Yüksek Lisans Tezi, İn§.Müh.Bölümü Tez Yöneticisi : Öğr.Gör.Engin ERANT Yard.Tez Yöneticisi : Ekrem YEŞİLADA, Yük.Müh. EYLÜL 1990, 124 sayfa Ülkemiz kalkınmasında çok önemli bir yeri olan İnşaat sektöründe maliyet hesaplan Bayındırlık Bakanlığı Birim Hatlarına göre yapılmaktadır. İnşaat maliyetinin en önemli kalemlerinden biri olan kalıp birim fiatı ise ahşaba göre düzenlenmiştir. Ancak bugün kullanılmakta olan bu birim fiat sisteminin giderek kullanımı yaygınlaşan endüstriyel kalıp sistemleri ile karşılaştırılması inşaat endüstrisinin maliyet hesaplarının yanıltıcı olmasına sebep olmaktadır. Bu raporda Çelik Modüler Panolar için birim fiat hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara'da bulunan Çeka Kalıp fabrikasında bir zaman etüdü yapılmıştır. Bu zaman etüdünün sonuçlan ise birim fiat çalışması için bir temel oluşturmuştur. Hesaplanan bu birim fiat ile Bayındırlık Bakanlığı kalıp birim fiatlarının karşılaştırılması ise araştırmanın sonucunu oluşturmaktadır. Bu raporda ayrıca dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan kalıp sistemleri, malzemeleri ve bunların kullanım alanları teknik personeli aydınlatmak amacı ile incelenmiştir. Aynı sebepten ötürü Kalıp Temel Tasarım Prensipleri de raporda genel hatlan ile yer almıştır. ANAHTAR KELİMELER : Beton Basıncı, Modüler Pano, Endüstriyel Kalıp, Geleneksel Kalıp Bilim Kodu : 624.03.02 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A WORK STUDY FOR STEEL MODULAR FORM PANELS AND PRODUCTION COST CONTROL KUTAY, Murat MSc. in CE Supervise*: Inst. Engin ERANT CoSupervisor: Ekrem YEŞİLADA, MSc. SEPTEMBER, 1990 : 124 pages Prices in Construction Market in Turkey is set according to the Unit Prices by Ministry of Public Works. Formwork which is one of the most important elements of construction cost, has its unit price defined by conventional timber formwork. This is confusing since the industrialized formwork systems proves an increasing rate of usage, which in turn reduces the reliability of cost figures in construction industry. By this report, we aimed at providing a basis for unit price studies for Steel Modular Panels. To achieve this aim, a time study is conducted in Çeka Formwork Company, one of the leading formwork manufacturer located in Ankara. The results of this time study has formed the basis for unit price calculation. A comparison between the calculated unit price and the unit prices by Ministry of Public Works is the conclusion derived from this study. This report also aims at increasing the awareness of the technical people at the formwork systems, materials and their common practices both in Turkey and on world. The design principles for formwork systems are also discussed briefly on this purpose. KEYWORDS: Concrete Pressure, Modular Panels, Industrialized Formwork, Conventional Formwork Science Code : 624.03.02