Computer programming of wave agitation in harbors
  1. Tez No: 10527
  2. Yazar: MOHAMMAD HOSEYN ALLİZADEGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RİZA GÜNBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET LİMAN İÇİ ÇALKANTISININ BİLGİSAYAR YARDIMIYLA HESABI ALLIZADEGAN, MOHAMMAD HOSEYN Yüksek Lisans Tezi, İriş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali Riza Günbak EYLÜL 1990 129 sahife Tez, rüzgar dalgalara etkisinde liman içinde veya açık iskelelerde meydana gelecek çalkantıları hesaplıyan bir bilgisayar programını sunmaktadır. Bu program, çalkantı hesaplarında aşağıda belirtilmiş ili alternatif hesap metodu kullanabilmektedir : 1 - Düzgün (monokromatik) dalga metodu ; 2 - Düzensiz dalga metodu... Bunlardan ilki rüzgar dalgalarını tek bir özellikte kabul etmekte, ikincisi ise dalgalarda frekans ve yönsel farklılıklar kabul etmektedir. İkinci metodla yapılan hesapların gerçek deniz halini daha doğru tarif edeceği tahmin edilmektedir. Anahtar Kelimeler : dalga sapması, dalga sığlaşması, dalga kırılması, dalga kırınımı, dalga yansıması, düzenli dalgalar, düzensiz dalgalar, spektrum Bilim kodu : 624.02.03. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER PROGRAMMING OF WAVE AGITATION IN HARBORS ALLIZADEGAN, MOHAMMAD HOSEYN M.Sc. in Civil Eng. Supervisor : Prof. Dr. Ali Riza Gunbak SEPTEMBER 1990, 129 Pages Thesis, presents a computer program for computing agitation inside the harbors or at open terminals, under the effect of wind waves. The program itself, suggests two alternative methods for agitation computation as follow : 1 - Regular (monochromatic) wave approach ; 2 - Irregular wave approach. The former assumes wind waves to have unique characteristics, where the latter, considers the effect of frequency and directional dispersivity of waves and its outcome is expected to be a more reliable expression for sea state. Key words : refraction, shoaling, breaking, diffraction, reflection, regular waves, irregular waves, spectrum. Science code : 624.02.03. m -