Orta öğretim kurumlarında biyoloji öğretiminin yapı ve sorunları
The Fundamentals and problems of the biology teaching in secondary schools
  1. Tez No: 36109
  2. Yazar: HALİL DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ORTAÖ?RETİM KURUMLARINDA BİYOLOJİ Ö?RETİMİNİN YAPI VE SORUNLARI (Doktora Tezi) Halil DİNDAR GAZ! ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1995 ÖZ Ortaöğretim kurumlarında çalışan biyoloji öğretmenlerinin; eğitimin yanında öğretimini de vermesi gerekir. Bu noktadan hareket ederek biyoloji öğretiminin yapı ve sorunlarını tesbit etmek maksadıyla, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerinin birbiriyle mukayeselerinden elde edilen sonuçların değerlendirilmesi bu araştırmanın temelini oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama tekniği olarak anket ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Ankara'nın çeşitli liselerinde çalışan 94 biyoloji öğretmeni ile biyoloji dersini alan toplam 500 öğrenciden alınmıştır. Verilerin analizinde istatistik) metodlar kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda biyoloji öğretmeninin amaçları, sorunları, yöntemleri, araç- gereç, soru tiplerine ilişkin öğretmen ve öğrencilerin verdikleri cevaplar arasında istatistiki olarak manidar farklılıklar ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin biyoloji derslerinde genelde anlatım yöntemini kullandığı, sınavlarda da klasik soru/ uzun cevaplı soru tipini uyguladıkları diğer yöntemlere ve soru tiplerine ise az yer verdikleri veya hiç yer vermedikleri belirlenmiştir. Diğer yandan öğrencilerin de fen puanı ile üniversiteye girmek ve biyoteknolojiyi öğrenmek amacı ile biyoloji dersini aldıkları, öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme tekniği açısından yeterli oldukları sonucuna varılmıştır. Öğretmenler ve öğrenciler kitapların sık, sık değişmesi ve müfredat konularının yetişmemesinden şikayetçidirler. Ayrıca öğretmenlerin sınavlarda sordukları soruların da genelde bilgi düzeyinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE FUNDAMENTALS AND PROBLEMS OF THE BIOLOGY TEACHING IN SECONDARY SCHOOLS (Ph D Thesis) Halil DİNDAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September-1995 ABSTRACT It is a necessity that the biology teachers working in Secondary Schools should fulfil their tasks both in education and in teaching. The main purpose of the study is to determine the fundamentals and problems of the biology teaching, and to compare and contrast the findings obtained from the survey. The findings have been obtained by using scanning and questioneer techniques. The subjects are 94 biology teachers and 500 students from different schools in Ankara. Some statistical techniques have been used in the analysis of the findings. The relationship between the results obtained from teachers and students is significant. It has been found out that the biology teachers usually use the lecturing technique in the lesson and ask the essay type questions in the exam, but that they seldom use or never use the other techniques and question types. Moreover, it has been concluded thet the students have taken the biology course in order to learn biotechnology and to have a good grade to enter university, and that the teachers are adequate in terms of testing and evaluation techniques. The teachers and students complain about the changing of course books very often and the inability to complete the curriculum. Furthermore, it has been understood that the questions used in the exams are at knowledge level.