Çözülebilir gruplar ve çözülebilir grupların altgrupları
Soluble groups and the subgroups of soluble groups
  1. Tez No: 105300
  2. Yazar: ENVER TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET n. dereceden bir polinomun kökleri için bir formül bulmada kullanılan, grup teorisinin önemli konularından biri olan çözülebilir gruplar incelenmiştir. Özellikle çözülebilir grupların altgruplan olan süperçözülebilir, nilpotent, Frattini ve Fitting altgruplan üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu altgruplar arasında ne tür ilişkiler olduğu teoremlerle verilmiştir. 1052CO
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have investigated the soluble groups which are used to find a formula for the roots of the polynomial of degree n and have been one of the important subjects of the group theory. Especially, it has been studied on supersoluble, nilpotent, Frattini and Fitting subgroups which are subgroups of soluble groups. Furthermore, what kind of relations there are among the subgroups have been given with theorems.