Sulu çözeltide o-toludinin elektrokimyasal polimerizasyon parametrelerinin incelenmesi
The Investigation of electrochemical polymerization parameters of o-toluidine in aquoeus solution
- Tez No: 105436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ŞENER, DOÇ. DR. ERGUN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Sulu Çözeltide o-Toludinin Elektrokimyasal Polimerizasyon Parametrelerinin İncelenmesi Meltem Asiltürk İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 56 + xi 2001 Danışman: Doç.Dr. Engin Şener Doç.Dr. Ergün Ekinci Bu çalışmada o-toludinin sulu çözeltideki elektrokimyasal polimerleşmesi ve bu prosese etki eden fiziksel parametreler incelenmiştir. Farklı pH şartlarında sistemin elektrokimyasal davranışı çevrimli voltametri tekniği ile incelenmiştir. Polimerleşmeye etki eden elektrot cinsi, destek elektroliti ve monomer derişimi, polimerleşme potansiyeli ve pH gibi kimyasal ve elektrokimyasal parametrelerin etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elektrokimyasal polimerleşmede optimum şartlar, potansiyel kontrollü elektroliz vasıtasıyla belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: o-toludin, elektrokimyasal polimerleşme m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS.c. Thesis Meltem Asiltürk İnönü Üniversty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry The investigation of Electrochemical Polymerization Prameters of o-Toluidine in Aquoeus Solution 56 + xi 2001 % Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Engin Şener Assoc. Prof.Dr. Ergün Ekinci In this work, the electrochemical polymerization of o-toluidine in aqueous solutions and the physical parameters that influence this process were investigated. Electrochemical behaviour of the system in differing conditions was investigated by cyclic voltametry. The effect of the chemical and electrochemical variables such as the choice of electrode, concentrations of the monomer and supporting electrolyte, electrode potential and pH on polymerization were investigated in detail. Optimum conditions for the electrochemical polymerization were determined by controlled potential electrolyses with varying time, ranges. KEYWORDS: o-toluidine, electrochemical polymerization IV î2î*î5^