Transition from development problematic to crisis problematic and its spatial implications
  1. Tez No: 10563
  2. Yazar: M.MELİH PINARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
KALKINMA SORUNSALINDAN KRÎZ SORUNSALINA BEC-ÎS VE BUNUN MEKANSAL ANLAMI PINARCIOSLU, M. Mel ih Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bolümü Bölge Planlama Programı, Y» Lisans Tezi Tez Yöneticisis Prof » Dr» î Ihan Tekeli 125 Sayfa, Eylül 1990 ÖZET Bu çalışmanın amacı Azgelişmiş ülkelerin ekonomik gelişmelerini teşvik için çabalarını biçimleyen ve meşrulaştıran Kalkınma Sorunsalından, bu sorunsalın oluşmaya başladığı yıllardan farklı olan bir konumda ortaya çıkan, genel olarak dünya ekonomisinin yeniden yapılanması anlamına, gelen kriz sorunsalına geçişi analiz etmeye çalışmaktır. Kriz hem problemler hem de fırsatlar yaratır»“Mekansal- Sistemdışı”karakterdeki Kalkınma Sorunsalından“Sistemsel- Mekandışı”karakterdeki Kriz Sorunsalına geçmek krizi bir fırsat olarak değerlendirmek için zorunlu olmaktadır» Anahtar Sözcükler; Kalkınma, kriz, fırsat, mekan» -ı ı-
Özet (Çeviri)
TRANSITION FROM DEVELOPMENT PROBLEMATIC TO CRISIS PROBLEMATIC, AMD ITS SPATIAL IMPLICATIONS PINARCIOGLU, M. Melih Faculty of Architecture Development of City and F;egional Planning Regional Planning Program, M.S. Thesis Supervisors Prof.Dr. I Ihan Tekeli 125 Pages, September 1990 ABSTRACT The aim of this thesis is to analyse the changing problematic from development, which shapes and justifies the efforts of underdeveloped countries to encourage economic development, to crisis, which implies a mode of reconstructing the world economy that means the crucial character of present crisis confirmed by indications of great restructuring and the collapse of economic structures created under totaly different set of conditions in the 1950 and 1960s. Crisis creates both problem and opportunities. Therefore to appreciate crisis as an opportunity transition from development problematics which has“spatialT nonsystemic”character to crisis problematic which has, on the other hand,“systemic-nonspatial ”character is needed. Key Words; Development, crisis, opportunity, space. Science Code: 601.06.01