Mikoloji konularının ortaöğretim biyoloji müfredatındaki yerinin belirlenmesi
The Important and the profile of the mycology topics at the schedule of high school
- Tez No: 105649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP AKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu yüksek lisans çalışması ile ortaöğretim biyoloji müfredatında, mikoloji konularının hangi oranda ve kapsamda yer aldığı araştırılmıştır. Şu anda ortaöğretim biyoloji müfredatında mantarlardan (funguslar) hangi kapsamda söz edildiğinin belirlenmesi amacıyla, ortaöğretim biyoloji müfredatı ve biyoloji kitapları incelenmiştir. Ortaöğretim programında hangi mikoloji konularının yer alması gerektiğini belirlemek için, ortaöğretim biyoloji öğretmenleri ve biyoloji dersini alan öğrencilere yönelik iki ayrı anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler 37 biyoloji öğretmeni ve 140 öğrenciye uygulanmıştır. Yapılan çalışmalarda, Lise 1 Biyoloji programında,“Mantarlar”adı altındaki bölümde konuların büyük kısmının yer aldığı görülmüştür. Bununla birlikte, tüm ortaöğretim sınıf düzeylerinde, çeşitli konular içinde mantarlarla ilgili bilgilerin kısaca yer aldığı saptanmıştır. Müfredata göre Lise 1 Biyoloji programındaki“Mantarlar”bölümünde; mantarların genel özellikleri, çeşitleri, biyolojik -, ekonomik önemleri ve insan sağlığı ile ilişkiler incelenmektedir. Öğretmenlere ve öğrencilere uygulanan iki ayrı anket sonucunda, alınan cevaplarla, ortaöğretim biyoloji müfredatında mantarlar konusunun yeterli içeriği taşımadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, anketlerde sorulan sorularla, hangi mikoloji konularının ortaöğretim biyoloji müfredatında yer alması gerektiği de belirlenmiş ve buna göre ortaöğretim biyoloji programındaki eksiklikler giderilecek şekilde uygun bir program içeriği hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study examined the importance and the profile of the mycology topics at the schedule of high school. In order to investigate at which level the furgi used in high school biology books contained these issues. So as to examine which mycology subjects should be the schedule of education programme, two different survey questionarries were administored 37 biology teachers and 140 students attending to biology lesson. In these studies, the data obtained indicated that the topic fungi mostly included in high school 1 biology programme. Besides, in all high school levels it was found that the fungi subject was shortly explained in various chapters. According to the schedule; in the first year high school programme, the title of general properties of fungus variety, the biological and economic importance of fungi and its relation with human health were all involved in the fungus subject. After survey questionarrie administered to both teachers and answers given to the questions haven't covered the required subject of fungi in high school biology schedule. Morever, with the questions given, it was found out that which mycology topics should be used at the schedule of high school. After the subjects were defined, an appropriate programme coverage was prepared to achieve the lackage at the schedule.