Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüs alanı alternatif sulama şebekesinin planlaması
- Tez No: 105692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampus alanında önerilen ürün desenine göre alternatif iki tip sulama şebekesi planlanmıştır. Bunlar, alçak basıncı sulama şebekesi ve yağmurlama sulama şebekesidir. Yapılan planlamalarda amaç, hem maliyet hem de sulama kalitesi açısından uygun olan tesisin belirlenmesidir. Yapılan projelerin sonuçlarına göre yağmurlama sulama şebekesi uygun tesis olarak önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ürün deseni. Sulama şebekesi, Sulama projesi.
Özet (Çeviri)
In this study, these two types of alternative irrigation net was planned according to product design, which was purposed, in area of Yüzüncü Yıl University campus using in the project, which was constructed the methods of irrigation net with tubing low pressure and sprinkle irrigation net, the aim is stated the appropriate foundation both cost and the quality of irrigation. Determining appropriate foundation was suggested sprinkle irrigation scheme rely on be constructed project's result. Key Words : Product design, Irrigation net. Irrigation project