Homojen anizotropik iki ortamda uzun-menzilli zor alanının hesaplanması
The calculation of the long-range stress field in anisotropic two-phase media
- Tez No: 105774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV HOMOJEN ANİZOTROPİK İKİ ORTAMDA UZUN-MENZİLLİ ZOR ALANININ HESAPLANMASI ÖZET Anizotropik esneklik teorisi kullanılarak, homojen anizotropik iki ortamın arayüzünde oluşan EBD (Extrinsic Boundary Dislocation) dizisi için sınır şartlarından faydalanılarak uzun-menzilli zor ifadeleri türetildi. Daha sonra bu zorların içindeki D* ve D~ kompleks sabitleri analitik olarak çözüldü. Z>* ve D'a kompleks sabitlerini çözmek için, arayüzde 0x3 ekseni dislokasyon çizgisine paralel, 0x2 ekseni arayüz düzlemine dik ve 0x, ekseni ise her iki eksene dik sağ-el koordinat sistemi seçildi. Kristalin 0x2 ekseninin pozitif kısmında kalan bölümü“+”ile, negatif kısmında kalan bölümü“-”ile temsil edildi. Simetrik bikristalin arayüzünde bulunan EBD dizisinin uzun-menzilli zor alanının o-,° bileşenleri teorik olarak hesaplandı. Ge, Si, Al, Cu-Cr bikristallerine ait uzun-menzilli zor değerleri Fortran dilinde yazılan bilgisayar programı yardımıyla hesaplandı. Burgers vektörünün x,, x2, x3 doğrultularından birinde olduğu durumlar için dönme açısı 0/2 ' ye bağlı uzun-menzilli zor grafikleri çizildi. Anahtar Kelimeler : Uzun-menzilli zor, tilt sının, grain sının, bikristal, EBD tipi dislokasyon.
Özet (Çeviri)
THE CALCULATION OF THE LONG-RANGE STRESS FIELD IN ANISOTROPIC TWO-PHASE MEDIA ABSTRACT By using the anisotropic elasticity theory and the boundary conditions, the long- range stresses of an extrinsic boundary dislocation (EBD) array located at the interface of anisotropic two-phase media are derived. The complex constants D^ and D~ in the expressions are solved analitically. Denoting by a cartesian frame in which 0x3 is taken along dislocation with 0x2 normal to the interface, the constants can be obtained. The two media are named as“+”and“-”according to the sign of x2. The long-range stresses of an EBD array at the interface of a symmetrical bicrystal are theoretically calculated. A fortran computer program has been used to calculate the long-range stresses in symmetrical bicrystals of Ge, Si, Al. Taking the Burgers vector parallel to the each of xu x2 or x3, the graphics of the long-range stresses are plotted as a function of 0/2. Key Words : the long-range stress, tilt boundary, grain boundary, bicrystal, extrinsic boundary dislocation.