Kahramanmaraş koşullarında yağlık ve çerezlik ayçiçeği çeşitlerinin bitki sıklığı ve azota tepkisi
Response to plant density and nitrogen of seed and nonoilseed sunflower cultivars in Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 105871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Mukadder GÜRSOY KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ KOŞULLARINDA YAĞLIK VE ÇEREZLİK AYÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİNİN BİTKİ SIKLIĞI VE AZOTA TEPKİSİ Mukadder GURSOY DANIŞMAN : Doç. Dr. Fatih KILLI Yıl : 2001, Sayfa : 39 Jüri : Prof. Dr. Aydın AKKAYA : Doç. Dr. Fatih KILLI : Yrd. Doç. Dr. K. Sinan DAYISOYLU Bu çalışma, 2001 yılında, Kahramanmaraş koşullarında, yağlık (P-6482) ve çerezlik (İnegöl) ayçiçeği çeşitlerinin bitki sıklığı ve azota tepkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 3 farklı bitki sıklığı (70x20, 70x40 ve 70x60 cm) ve azot dozu (0, 6 ve 12 kg/da) kullanılmıştır. Çalışmada, ekim-tabla oluşum süresi, tabla oluşum - çiçeklenme süresi, çiçeklerime - olgunlaşma süresi, yetişme süresi, bitki boyu, tabla çapı, tabla başına tohum sayısı, tabla basma dolgun tohum oranı, tabla başına tohum verimi, bin tane ağırlığı, tohum iç oranı, yağ oranı, tohum ve yağ verimi özellikleri incelenmiştir. Çerezlik ayçiçeği çeşidinde bitki boyu, tabla çapı, tabla başına tohum sayısı, tabla basma dolgun tohum oranı, tabla basma tohum verimi, 1000 tane ağırlığı, tohum iç oranı, tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi, yağlık çeşitte ise tohum iç oranı dışındaki bütün özellikler bitki sıklığından etkilenmiştir. Her iki çeşitte de (yağlık ve çerezlik) en yüksek tabla çapı, tabla basma tohum sayısı, tabla basma tohum verimi ve 1000 tane ağırlığı 70x60 cm bitki sıklığından, en yüksek tohum verimi, yağ oranı ve yağ verimi ise 70x20 cm bitki sıklığından alınmıştır. Azot dozları, çerezlik ve yağlık çeşitte, tabla basma tohum sayısı, tabla basma dolgun tohum oranı, tabla başına tohum verimi, 1000 tane ağırlığı, tohum ve yağ verimi üzerine etkili olmuş, bu özelliklerin tamamı için 6 kg/da N uygulamasının en iyi sonucu verdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ayçiçeği, bitki sıklığı, azot n
Özet (Çeviri)
SHHBHKBl^ ABSTRACT Mukadder GÜRSOY DEPARTMENT OF FIELD CROP INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM MSc THESIS ABSTRACT RESPONSE TO PLANT DENSITY AND NITROGEN OF OILSEED AND NONOILSEED SUNFLOWER CULTIVARS IN KAHRAMANMARAŞ CONDITIONS Mukadder GÜRSOY Supervisor : Doç. Dr. Fatih KILLI Year: 2001, Pages : 39 Jury : Prof. Dr. Aydın AKKAYA :Doç. Dr. Fatih KILLI : Assist. Prof. Dr. K. Sinan DAYISOYLU The aim of this study was to determine the response of oilseed (P-6482) and nonoilseed (inegöl) sunflower cultivars to plant density and nitrogen. The research was conducted at Kahramanmaraş conditions in 2001. In the study, three plant densities (70x20, 70x40 and 70x60 cm) and nitrogen doses (0, 6 ve 12 kg/da) were used. In the study, sowing- head formation period, head formation - flowering period, flowering - maturity period, growing period, plant height, head diameter, number of seeds per head, ratio of filled seeds per head, seed yield per head, 1000 seeds weight, dehulled seed ratio, oil ratio, seed and oil yield were investigated. Plant height, head diameter, number of seeds per head, ratio of filled seeds per head, seed yield per head, 1000 seeds weight, dehulled seed ratio, oil ratio, seed and oil yield of nonoilseed sunflower“inegöl”, all the characteristics mentioned the above except dehulled seed ratio of oilseed sunflower“P-6482”were significantly affected by plant density. It was determined that 70x60 cm plant density resulted in the highest head diameter, number of seeds per head, seed yield per head and 1000 seeds weight, while 70x20 cm plant density resulted in the highest oil ratio, seed and oil yield in both variety. Nitrogen doses significantly affected on number of seeds per head, ratio of filled seeds per head, seed yield per head, 1000 seeds weight, seed and oil yield of oilseed and nonoilseed cultivars. It was determined that the nitrogen dosage at 6 kg/da rate gave the highest values for the investigated characteristics. Key words : Sunflower, plant density, nitrogen. HI